Simon
Lise
TNG-building
TNG-blog
Om slægterne Brændgaard & Heilesen
Find
Efternavne
Fornavne
Søg personer
Søg familier
Søg websted
Steder
Datoer
Kalender
Kirkegårde
Bogmærker
Medie
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Alle medier
Info
Nyheder
Mest Eftersøgte
Rapporter
Databasestatistik
Træer
Grene
Notater
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Kontakt
Forside
Søg
Login
Søg
|
Avanceret søgning
|
Søg familier
|
Søg websted
Fornavn:
Efternavn:
ID:
Udskriv
Tilføj bogmærke
Jens Sjællandsfar
- eft. 1288
Egne data
Aner
Efterkommere
Slægtskab
Tidslinje
Familie
GEDCOM
Foreslå
Standard
|
Kompakt
|
Lodret
|
Kun tekst
|
Register
|
Tabeller
Jens Sjællandsfar
- 1289
Christine Jensdatter Sjællandsfar
- 1317
Torbern Jonsen Galen
- 1307
Peder Torbernsen Galen, til Lyngby
- 1363
Gyde Lagesdatter
- 1378
(Ukendt) Torbernsdatter Galen
1294 - 1321
Hr. Torben Pedersen Galen, til Lyngbygaard
- 1380
Kirstine Eriksdatter Skarsholm, til Skarsholm
- 1433
Hr. Lage Pedersen
- 1378
Christine Pedersdatter Galen, fra Lyngbygaard
- 1394
Gyde Torbensdatter Galen, til Lyngbygaard
Inger Torbensdatter Galen
- 1455
Hr. Bent Jonsen Bille, til Brorup
1370 - 1441
Hr. Erik Bille, til Solbjerg
1392 - 1456
Else Jensdatter Due
- 1455
Hr. Torbern Bille, Allindemagle og Svanholm
1399 - 1465
Peder Lykke Bille, af Solbjerg og Kelleklintegaard
- 1485
Karen Eriksdatter Bille
- 1517
Niels Grubbe, til Lystrup og Alslev
- 1503
Jørgen Bille, til Solbjerg
- 1485
Inger Eriksdatter Bille
- 1495
Ingeborg Eriksdatter Bille
Kirsten Eriksdatter Bille
- 1484
Laurids Grubbe, til Alslev
1473 - 1516
Karen Nielsdatter Grubbe
1473 -
Eline Nielsdatter Grubbe
1473 -
Sivert Grubbe, til Lystrup
1484 - 1559
Mette Pallesdatter Ulfeldt, til Lystrup
1486 - 1562
Palle Grubbe
- 1561
Erik Grubbe, til Gunderup[
1520 - 1573
Jørgen Grubbe
Jakob Grubbe, til Røgle
- 1604
Anne Sivertsdatter Grubbe
1531 -
Elsebe Sivertsdatter Grubbe
- 1601
Ellen Sivertsdatter Grubbe
- 1591
Eiler Grubbe
1532 - 1585
Else Bjørnsdatter Laxmand, til Hofdal
1543 - 1575
Agathe Sivertsdatter Grubbe
1535 - 1623
Karen Eilersdatter Grubbe
1560 - 1630
Sivert Grubbe, til Hofdal, Torup og Høgholt
1566 - 1636
Margrethe Eilertsdatter Grubbe
1568 - 1654
Knud Axelsen Urne, til Aarsmarke
1564 - 1621
Axel Urne, til Bækkeskov og Ryegaard
1591 - 1626
Christoffer Urne, til Aarsmarke og Baarup
1593 - 1663
Else Knudsdatter Urne
1594 -
Jørgen Knudsen Urne, til Aarsmarke, R.E.
1598 - 1642
Dorthe Knudsdatter Urne
1600 - 1667
Ove Giedde, til Tommerup, Hellerup, Maglø, Løvestad, Tullesbo og Østrø, R.
1594 - 1660
Frederik Knudsen Urne, til Alslev
1601 - 1658
Sigvard Knudsen Urne, til Raarup, R.E.
1603 - 1661
Dorthe Ovesdatter Giedde
1625 - 1652
Mette Ovesdatter Giedde
1623 - 1656
Brostrup Giedde, til Tommerup
1628 - 1668
Regitse Giedde
1629 - 1657
Christian Giedde, til Skivehus
- 1706
Regitze Sophie Giedde
1634 - 1653
Knud Giedde, til Vadskjærgaard
1635 - 1707
Christoffer Giedde, til Gunnarstorp
1637 - 1705
Margrethe Ovesdatter Giedde, til Kastrupgaard
1638 - 1706
Frederik Eiler Giedde, R.
1641 - 1717