Simon
Lise
TNG-building
TNG-blog
Om slægterne Brændgaard & Heilesen
Find
Efternavne
Fornavne
Søg personer
Søg familier
Søg websted
Steder
Datoer
Kalender
Kirkegårde
Bogmærker
Medie
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Alle medier
Info
Nyheder
Mest Eftersøgte
Rapporter
Databasestatistik
Træer
Grene
Notater
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Kontakt
Forside
Søg
Login
Søg
|
Avanceret søgning
|
Søg familier
|
Søg websted
Fornavn:
Efternavn:
ID:
Udskriv
Tilføj bogmærke
Hr. Jens Rud
- ca. 1403
Egne data
Aner
Efterkommere
Slægtskab
Tidslinje
Familie
GEDCOM
Foreslå
Generationer:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Standard
|
Kompakt
|
Lodret
|
Kun tekst
|
Register
|
Tabeller
|
PDF
Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Karen Pedersdatter Grubbe
Mathias Falster, til Lille Breininge
Hr. Niels Pedersen Høeg, til Eskjær
Karine Steensdatter
Kirsten Pedersdatter Lykke, til Nørlund
Ludvig Munk, til Palsgård
Anne Jacobsdatter Hardenberg, til Sandholt
Erik Rud, til Fuglsang og Møgelkjær
Mette Jacobsdatter Rosenkrantz
Margrethe Jakobsdatter Rosenkrantz
Corfitz Rosenkrantz, til Glimminge
Erik Bille, til Løgismose
Mette Holgersdatter Rosenkrantz
Mette Andersdatter Bille, til Damsbo
Sophie Andersdatter Bille
Mogens Rosenkrantz, til Glimminge
Lisbeth Andersdatter Bille, til Vindum Overgård
Sophie Børgesdatter Trolle
Helle Børgesdatter Trolle
Niels Trolle, til Brobygaard
Anders Trolle, til Trolholm og Hellestrup
Charlotte Amalie Holgersdatter Vind
Pernille Andersdatter Bille, til Brobygård
Børge Trolle, til Trolholm og Tviskloster
Karen Andersdatter Bille, til Søbo
Sophie Jakobsdatter Rosenkrantz
Anders Bille, til Damsbo og Søbo
Christence Jakobsdatter Rosenkrantz
Edel Jakobsdatter Rosenkrantz
Pernille Jakobsdatter Rosenkrantz
Jakob Eriksen Rosenkrantz, til Arreskov
Pernille Henriksdatter Gyldenstierne, til Rudbjerggaard
Sophie Eriksdatter Rosenkrantz
Sophie Frantzsdatter von Rantzau, til Søholm
Mogens Gyldenstierne, til Findstrup og Fulltofta
Anne Eriksdatter Rosenkrantz
Helvig Jakobsdatter Hardenberg, til Arreskov
Erik Ottosen Rosenkrantz, til Arreskov
Sophie Pedersdatter Lykke, til Kjærbygaard
Jacob Hardenberg
Kirstine Pedersdatter Høeg
Hr. Peder Lykke, til Nørlund og Fannerup
Jens Truidsen Ulfstand, til Vemmetofte
Lisbet Clausdatter Bille
Ida Lagesdatter Brok, af Estrup, til Barsebæk og Estrup
Hr. Truid Gregersen Ulfstand, til Torup
Lage Esgesen Brok, af Estrup, til Estrup og Bregenholm
Sophie Pedersdatter Høeg
Ebbe Mogensen Galt, til Tyrestrup og Palsgaard
Abel Pedersdatter Høeg, til Ørndrup
Niels Kaas, i Ørndrup
Jacob Sparre, i Skåne, til Svanholm
Clara Andersdatter Bille
Henrik Gyldenstierne, til Fulltofta
Else Mogensdatter Gyldenstierne
Sibylle Mogensdatter Gyldenstierne
Karen Mogensdatter Gyldenstierne, til Torp
Dorothea Mogensdatter Gyldenstierne
Laxmand Gyldenstierne, til Tyrrestrup og Bjersgård
Anne Mogensdatter Gyldenstierne
Anne Nielsdatter Trolle, til Kærsgård
Mette Nielsdatter Trolle
Sophie Børgesdatter Trolle
Helle Børgesdatter Trolle
Niels Trolle, til Brobygaard
Anders Trolle, til Trolholm og Hellestrup
Charlotte Amalie Holgersdatter Vind
Børge Trolle, til Trolholm og Tviskloster
Pernille Andersdatter Bille, til Brobygård
Holger Trolle, til Rygaard
Lene Nielsdatter Trolle
Herluf Trolle, til Snedinge og Vognserup
Arvid Trolle, til Näs
Helle Nielsdatter Trolle
Helle Holgersdatter Rosenkrantz, til Gaunø og Vemmetofte
Niels Trolle, til Trolholm
Anna Holgersdatter Rosenkrantz
Oluf Rosenkrantz, til Egholm
Mogens Rosenkrantz, til Glimminge
Sophie Andersdatter Bille
Mette Holgersdatter Rosenkrantz
Erik Bille, til Løgismose
Ebbe Rosenkrantz, til Bramstrup og Skotterup
Lene Mogensdatter Gyldenstierne
Holger Axelsen Rosenkrantz
Mogens Gyldenstierne, til Findstrup og Fulltofta
Sophie Frantzsdatter von Rantzau, til Søholm
Dorte Mogensdatter Gyldenstierne, til Restrup
Mogens Gyldenstierne, til Bjersgård og Fulltofta
Hedvig Ebbesdatter Ulfeldt
Hilleborg Mogensdatter Gyldenstierne
Knud Jørgensen Rud, til Vedby
Anne Mouridsdatter Sparre, i Skaane, til Svanholm
Hr. Mogens Henriksen Gyldenstierne, til Iversnæs og Restrup
Karine Pedersdatter Høeg, til Svaneholm
Hr. Mourids Jepsen Sparre, i Skåne
Kirsten Henriksdatter Reberg
Hr. Peder Høeg, til Eskjær og Vang
Henrik Reberg
Peder Grubbe, til Alslev
Karen Jepsdatter Lunge
Laurids Grubbe, til Alslev
Alhed Tetzdatter Rosengaard
Karen Nielsdatter Grubbe
Gregers Hansen Juel, af Langeland, til Lejbølle
Eline Nielsdatter Grubbe
Hr. Jacob Jepsen Ravensberg, til Kindholm
Anne Nielsdatter Trolle, til Kærsgård
Mette Nielsdatter Trolle
Sophie Børgesdatter Trolle
Helle Børgesdatter Trolle
Niels Trolle, til Brobygaard
Margrethe Andersdatter Trolle
Hans Heinrich Ermandinger
Pernille Andersdatter Trolle
Justus Christopher Muhrbeck
Elisabeth Andersdatter Trolle
Regitze Sophie Trolle
Helle Andersdatter Trolle
Anne Catrina Trolle
Frederik Trolle, til Ørumgaard
Edel Dorte Krag, af Jylland
Anders Trolle, til Trolholm og Hellestrup
Charlotte Amalie Holgersdatter Vind
Børge Trolle, til Trolholm og Tviskloster
Pernille Andersdatter Bille, til Brobygård
Holger Trolle, til Rygaard
Lene Nielsdatter Trolle
Herluf Trolle, til Snedinge og Vognserup
Arvid Trolle, til Näs
Helle Nielsdatter Trolle
Helle Holgersdatter Rosenkrantz, til Gaunø og Vemmetofte
Niels Trolle, til Trolholm
Anna Holgersdatter Rosenkrantz
Oluf Rosenkrantz, til Egholm
Mogens Rosenkrantz, til Glimminge
Sophie Andersdatter Bille
Mette Holgersdatter Rosenkrantz
Erik Bille, til Løgismose
Ebbe Rosenkrantz, til Bramstrup og Skotterup
Holger Axelsen Rosenkrantz
Lene Mogensdatter Gyldenstierne
Hr. Palle Axelsen Rosenkrantz
Corfitz Rosenkrantz, til Glimminge
Margrethe Jakobsdatter Rosenkrantz
Margrethe Axelsdatter Rosenkrantz
Mette Pallesdatter Grubbe
Axel Eriksen Rosenkrantz, til Glimminge
Corfits Grubbe, til Høgested
Palle Grubbe
Margrethe Corfitzdatter Hardenberg, til Skjoldemose og Lindsted
Erik Grubbe, til Gunderup[
Jørgen Grubbe
Jakob Grubbe, til Røgle
Sidsel Knudsdatter Giedde, til Røgle
Anne Sivertsdatter Grubbe
Claus Lagesen Urne, til Belteberga
Elsebe Sivertsdatter Grubbe
Dorte Christoffersdatter Ravensberg
Peder Bild, Til Sonnerup
Ellen Sivertsdatter Grubbe
Christoffer Jepsen Ravensberg
Karen Eilersdatter Grubbe
Sivert Grubbe, til Hofdal, Torup og Høgholt
Axel Urne, til Bækkeskov og Ryegaard
Christoffer Urne, til Aarsmarke og Baarup
Else Knudsdatter Urne
Magdalene Sibylle Jørgensdatter Urne
Christian Giedde, til Skivehus
Jørgen Knudsen Urne, til Aarsmarke, R.E.
Dorthe Ovesdatter Giedde
Mette Ovesdatter Giedde
Brostrup Giedde, til Tommerup
Regitse Giedde
Christian Giedde, til Skivehus
Magdalene Sibylle Jørgensdatter Urne
Regitze Sophie Giedde
Knud Giedde, til Vadskjærgaard
Christoffer Giedde, til Gunnarstorp
Elisabeth Jørgensdatter Vind
Ingeborg Dorothea Vind
Regitze Sophie Vind
Friderich Vind, til Harrested og Baggesvogn
Christian Vind
Ove Holgersen Vind
Anne Elisabeth Vind
Sophie Amalie Vind, af stamhuset Birkelse
Charlotte Amalie Ermandinger
Hans Michelsen Darre
Cecilie Margrethe Ermandinger
Anders Ermandinger
Margrethe Andersdatter Trolle
Hans Heinrich Ermandinger
Pernille Andersdatter Trolle
Justus Christopher Muhrbeck
Elisabeth Andersdatter Trolle
Regitze Sophie Trolle
Helle Andersdatter Trolle
Anne Catrina Trolle
Frederik Trolle, til Ørumgaard
Edel Dorte Krag, af Jylland
Charlotte Amalie Holgersdatter Vind
Anders Trolle, til Trolholm og Hellestrup
Vilhelm Carl Vind, til Harrestedgaard og Kastrupgaard
Erik Vind
Margrethe Ovesdatter Giedde, til Kastrupgaard
Holger Vind, til Harrestedgaard, R.
Frederik Eiler Giedde, R.
Susanne Elisabeth Adeler
Sophie Amailie von Løwenhielm
Dorthe Knudsdatter Urne
Ove Giedde, til Tommerup, Hellerup, Maglø, Løvestad, Tullesbo og Østrø, R.
Frederik Knudsen Urne, til Alslev
Sigvard Knudsen Urne, til Raarup, R.E.
Margrethe Eilertsdatter Grubbe
Knud Axelsen Urne, til Aarsmarke
Eiler Grubbe
Else Bjørnsdatter Laxmand, til Hofdal
Agathe Sivertsdatter Grubbe
Lave Beck, til Førslev og Beldringe
Sivert Grubbe, til Lystrup
Mette Pallesdatter Ulfeldt, til Lystrup
Niels Grubbe, til Lystrup og Alslev
Karen Eriksdatter Bille
Anne Pedersdatter Grubbe
Peder Lykke Bille, af Solbjerg og Kelleklintegaard
Anne Sivertsdatter Blaa, til Orebygård
Alhed Grubbe
Thorkild Brahe, til Rennesnäs og Mygdal
Margrethe Jensdatter Rud, af Alslev
Evert Grubbe, til Alslev
Christiern Rud, til Hessel
Kirstine Hartvigsdatter Bryske, til Kragerup
Hr. Jens Rud
Else Lauridsdatter Hvas, af Ormstrup
(Ukendt) Albrechtsdatter Moltke
Hr. Mikkel Rud, til Vedby
Cathrine Knudsdatter Panter, af Svanholm
Johan Rud, til Møgelkjær og Løgismose
Anne Eriksdatter Hardenberg
Otte Andersen Banner, til Gjesingholm
Margrethe Andersdatter Banner
Jens Bille
Erik Bille, til Løgismose
Mette Holgersdatter Rosenkrantz
Mette Andersdatter Bille, til Damsbo
Sophie Andersdatter Bille
Mogens Rosenkrantz, til Glimminge
Lisbeth Andersdatter Bille, til Vindum Overgård
Sophie Børgesdatter Trolle
Helle Børgesdatter Trolle
Niels Trolle, til Brobygaard
Anders Trolle, til Trolholm og Hellestrup
Charlotte Amalie Holgersdatter Vind
Pernille Andersdatter Bille, til Brobygård
Børge Trolle, til Trolholm og Tviskloster
Karen Andersdatter Bille, til Søbo
Anders Bille, til Damsbo og Søbo
Sophie Jakobsdatter Rosenkrantz
Mette Andersdatter Banner, til Løgismose
Erik Bille, til Rønnovsholm
Dorthe Andersdatter Banner, til Egholm
Pernille Banner
Dorthe Ottesdatter Rud
Anders Eriksen Banner, til Gjesingholm og Lyngholm
Mette Jacobsdatter Rosenkrantz
Margrethe Jakobsdatter Rosenkrantz
Corfitz Rosenkrantz, til Glimminge
Erik Bille, til Løgismose
Mette Holgersdatter Rosenkrantz
Mette Andersdatter Bille, til Damsbo
Sophie Andersdatter Bille
Mogens Rosenkrantz, til Glimminge
Lisbeth Andersdatter Bille, til Vindum Overgård
Sophie Børgesdatter Trolle
Helle Børgesdatter Trolle
Niels Trolle, til Brobygaard
Anders Trolle, til Trolholm og Hellestrup
Charlotte Amalie Holgersdatter Vind
Pernille Andersdatter Bille, til Brobygård
Børge Trolle, til Trolholm og Tviskloster
Karen Andersdatter Bille, til Søbo
Sophie Jakobsdatter Rosenkrantz
Anders Bille, til Damsbo og Søbo
Christence Jakobsdatter Rosenkrantz
Edel Jakobsdatter Rosenkrantz
Pernille Jakobsdatter Rosenkrantz
Pernille Henriksdatter Gyldenstierne, til Rudbjerggaard
Jakob Eriksen Rosenkrantz, til Arreskov
Mette Ottesdatter Rud
Henrik Gyldenstierne, til Aagaard
Otte Knudsen Rud, til Møgelkær
Pernille Johansdatter Oxe
Knud Jørgensen Rud, til Vedby
Hilleborg Mogensdatter Gyldenstierne
Jørgen Knudsen Rud
Erik Rud, til Fuglsang og Møgelkjær
Anne Jacobsdatter Hardenberg, til Sandholt
Kirsten Knudsdatter Rud, til Kjellinghøl
Axel Urne, til Bækkeskov og Ryegaard
Christoffer Urne, til Aarsmarke og Baarup
Else Knudsdatter Urne
Magdalene Sibylle Jørgensdatter Urne
Christian Giedde, til Skivehus
Jørgen Knudsen Urne, til Aarsmarke, R.E.
Dorthe Ovesdatter Giedde
Mette Ovesdatter Giedde
Brostrup Giedde, til Tommerup
Regitse Giedde
Christian Giedde, til Skivehus
Magdalene Sibylle Jørgensdatter Urne
Regitze Sophie Giedde
Knud Giedde, til Vadskjærgaard
Christoffer Giedde, til Gunnarstorp
Elisabeth Jørgensdatter Vind
Ingeborg Dorothea Vind
Regitze Sophie Vind
Friderich Vind, til Harrested og Baggesvogn
Christian Vind
Ove Holgersen Vind
Anne Elisabeth Vind
Sophie Amalie Vind, af stamhuset Birkelse
Margrethe Andersdatter Trolle
Hans Heinrich Ermandinger
Pernille Andersdatter Trolle
Justus Christopher Muhrbeck
Elisabeth Andersdatter Trolle
Regitze Sophie Trolle
Helle Andersdatter Trolle
Anne Catrina Trolle
Frederik Trolle, til Ørumgaard
Edel Dorte Krag, af Jylland
Charlotte Amalie Holgersdatter Vind
Anders Trolle, til Trolholm og Hellestrup
Vilhelm Carl Vind, til Harrestedgaard og Kastrupgaard
Erik Vind
Margrethe Ovesdatter Giedde, til Kastrupgaard
Holger Vind, til Harrestedgaard, R.
Frederik Eiler Giedde, R.
Susanne Elisabeth Adeler
Sophie Amailie von Løwenhielm
Dorthe Knudsdatter Urne
Ove Giedde, til Tommerup, Hellerup, Maglø, Løvestad, Tullesbo og Østrø, R.
Frederik Knudsen Urne, til Alslev
Sigvard Knudsen Urne, til Raarup, R.E.
Knud Axelsen Urne, til Aarsmarke
Margrethe Eilertsdatter Grubbe
Jørgen Axelsen Urne, til Brobygaard
Erik Axelsen Urne
Otte Axelsen Urne, til Søbysøgaard
Birthe Knudsdatter Rud
Axel Knudsen Urne, til Søgaard
Hr. Knud Rud, til Vedby og Møgelkjær
Dorthe Madsdatter Bølle, til Fuglsang
Anne Jørgensdatter Rud
Tycho Brahe
Kirstine Barbara Jørgensdatter
Lisbeth Ottesdatter Brahe
Henrik Gyldenstierne, til Aagaard
Otte Brahe, til Knudstrup
Beate Clausdatter Bille, til Allinde
Sidsel Jørgensdatter Urne, til Boserup
Albert Oxe, til Nielstrup
Magdalene Tygesdatter Brahe
Jørgen Lagesen Urne, til Boserup
Jørgen Tygesen Brahe
Inger Johansdatter Oxe, til Søllested
Sophie Jørgensdatter Rud, til Elved
Tyge Axelson Brahe, til Tosterup og Vidsköfle
Erik Madsen Bølle, til Tersløse og Orebygaard
Jørgen Rud, til Vedby
Kristine Eriksdatter Rosenkrantz, til Møgelkær
Elsebe Ottesdatter Markmand, af Falster
Karen Jørgensdatter Rud
Steen Pedersen, til Ingelstad
Hr. Jørgen Mikkelsen Rud, til Skjoldenæs
Ingeborg Ovesdatter Hase, til Gaasetofte
Jens Rud
Hans Rud, til Vognserup
Anne Lauridsdatter Knob
Peder Rud, til Vognserup
Johanne Nielsdatter Banner
Anne Pedersdatter Gyldenstierne
Vilhelm Rud, til Vognserup
Helle Henriksdatter Ulfstand
Hr. Mikkel Jensen Rud, til Skjoldenæs
Anne Pedersdatter Jernskæg, til Skjoldenæs og Vognstrup
Aase Eskildsdatter Falk
Niels Brasce Saltensee, af Linde
Peder Oxe, til Gisselfeld
Mette Olufsdatter Rosenkrantz
Albert Oxe, til Nielstrup
Sidsel Jørgensdatter Urne, til Boserup
Mette Johansdatter Oxe, til Nielstrup og Ryegaard
Inger Johansdatter Oxe, til Søllested
Jørgen Tygesen Brahe
Anne Johansdatter Oxe
Frantz Banner
Johan Rud, til Møgelkjær og Løgismose
Anne Eriksdatter Hardenberg
Otte Andersen Banner, til Gjesingholm
Margrethe Andersdatter Banner
Jens Bille
Erik Bille, til Løgismose
Mette Holgersdatter Rosenkrantz
Mette Andersdatter Bille, til Damsbo
Sophie Andersdatter Bille
Mogens Rosenkrantz, til Glimminge
Lisbeth Andersdatter Bille, til Vindum Overgård
Pernille Andersdatter Bille, til Brobygård
Børge Trolle, til Trolholm og Tviskloster
Karen Andersdatter Bille, til Søbo
Anders Bille, til Damsbo og Søbo
Sophie Jakobsdatter Rosenkrantz
Mette Andersdatter Banner, til Løgismose
Erik Bille, til Rønnovsholm
Dorthe Andersdatter Banner, til Egholm
Pernille Banner
Dorthe Ottesdatter Rud
Anders Eriksen Banner, til Gjesingholm og Lyngholm
Mette Jacobsdatter Rosenkrantz
Margrethe Jakobsdatter Rosenkrantz
Corfitz Rosenkrantz, til Glimminge
Erik Bille, til Løgismose
Mette Holgersdatter Rosenkrantz
Mette Andersdatter Bille, til Damsbo
Sophie Andersdatter Bille
Mogens Rosenkrantz, til Glimminge
Lisbeth Andersdatter Bille, til Vindum Overgård
Pernille Andersdatter Bille, til Brobygård
Børge Trolle, til Trolholm og Tviskloster
Karen Andersdatter Bille, til Søbo
Sophie Jakobsdatter Rosenkrantz
Anders Bille, til Damsbo og Søbo
Christence Jakobsdatter Rosenkrantz
Edel Jakobsdatter Rosenkrantz
Pernille Jakobsdatter Rosenkrantz
Pernille Henriksdatter Gyldenstierne, til Rudbjerggaard
Jakob Eriksen Rosenkrantz, til Arreskov
Mette Ottesdatter Rud
Henrik Gyldenstierne, til Aagaard
Pernille Johansdatter Oxe
Otte Knudsen Rud, til Møgelkær
Mette Mogensdatter Gøye
Johan Oxe, til Nielstrup
Pernille Albrechtsdatter Gøye
Hak Holgersen Ulfstand, til Hikkebjerg
Albrecht Gøye, til Krenkerup, Torbernfeld, Gunderslevholm, Græse, Clausholm og Avnsbjerg
Anne Ottesdatter Rosenkrantz
Pernille Mogensdatter Gøye
Hr. Børge Trolle, til Lillø og Knabstrup
Eline Mogensdatter Gøye
Birgitte Mogensdatter Gøye, til Hillerødholm og Græsede
Hr. Herluf Trolle
Hr. Mogens Gøye, til Krenkerup
Mette Albrechtsdatter Bydelsbak, til Torbenfeld
Helvig Mogensdatter Gøye
Otto Henriksen Gyldenstierne, til Iversnæs
Ide Mogensdatter Gøye, til Skærvad
Otto Ottesen Rosenkrantz, til Næsbyholm
Margrethe Clausdatter Sture
Henrik Eskilsen Gøye
Eline Henningsdatter Godov
Ide Eskildsdatter Gøye
Hr. Eskild Mogensen Gøye, til Krenkerup, Gisselfeld og Tundbyholm
Mette Eriksdatter Rosenkrantz, til Skærsø
Cecilie Axelsdatter Brahe
Ide Eskildsdatter Falk, til Gisselfeld
Mogens Axelsen Gøye, til Krenkerup
Eskild Falk, til Gisselfeld
Birgitte Hartvigsdatter Bryske
Cathrine Jensdatter Rud
Eskild Pedersen Falk, til Gisselfeld
Jens Iversen Lykke
Forældre
Niels Jakobsen Rud, af Pilegaard i Solbjerg
Yliænæ
Hr. Jens Rud
Alhed Clausdatter Grubendal