Simon
Lise
TNG-building
TNG-blog
Om slægterne Brændgaard & Heilesen
Find
Efternavne
Fornavne
Søg personer
Søg familier
Søg websted
Steder
Datoer
Kalender
Kirkegårde
Bogmærker
Medie
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Alle medier
Info
Nyheder
Mest Eftersøgte
Rapporter
Databasestatistik
Træer
Grene
Notater
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Kontakt
Forside
Søg
Login
Søg
|
Avanceret søgning
|
Søg familier
|
Søg websted
Fornavn:
Efternavn:
ID:
Udskriv
Tilføj bogmærke
Oluf Bjørnsen Bjørn, til Steensgaard
- eft. 1310
Egne data
Aner
Efterkommere
Slægtskab
Tidslinje
Familie
GEDCOM
Foreslå
Generationer:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Standard
|
Kompakt
|
Lodret
|
Kun tekst
|
Register
|
Tabeller
|
PDF
Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Hr. Holger Gregersen Ulfstand, til Skabersø
Anne Predbjørnsdatter Podebusk, til Vosborg
Laxmand Gyldenstierne, til Tyrrestrup og Bjersgård
Anne Mogensdatter Gyldenstierne
Helle Holgersdatter Rosenkrantz, til Gaunø og Vemmetofte
Niels Trolle, til Trolholm
Anna Holgersdatter Rosenkrantz
Oluf Rosenkrantz, til Egholm
Mogens Rosenkrantz, til Glimminge
Sophie Andersdatter Bille
Mette Holgersdatter Rosenkrantz
Erik Bille, til Løgismose
Ebbe Rosenkrantz, til Bramstrup og Skotterup
Lene Mogensdatter Gyldenstierne
Holger Axelsen Rosenkrantz
Mogens Gyldenstierne, til Findstrup og Fulltofta
Sophie Frantzsdatter von Rantzau, til Søholm
Dorte Mogensdatter Gyldenstierne, til Restrup
Hedvig Ebbesdatter Ulfeldt
Mogens Gyldenstierne, til Bjersgård og Fulltofta
Knud Ebbesen Ulfeldt
Lene Holgersdatter Ulfstand
Ebbe Ulfeldt, til Svenstorp
Anne Holgersdatter Ulfstand, til Bosø Kloster
Helle Holgersdatter Ulfstand
Holger Vind, til Harrestedgaard, R.
Margrethe Ovesdatter Giedde, til Kastrupgaard
Anne Jørgensdatter Vind
Elisabeth Jørgensdatter Vind
Christoffer Giedde, til Gunnarstorp
Joachim Friderich Vind, til Gundestrup
Christian Vind, til Harrested og Vernø Kloster
Ingeborg Holgersdatter Ulfstand, til Bosø Kloster og Gundestrup
Jørgen Vind, til Gunnarstorp
Else Holgersdatter Ulfstand
Holger Ulfstand, til Hikkebjerg og Asserstrup
Anne Hansdatter Skovgaard, til Gundestrup
Jens Holgersen Ulfstand, til Skabersø
Lisbet Knudsdatter Gyldenstierne
Hak Holgersen Ulfstand, til Hikkebjerg
Pernille Albrechtsdatter Gøye
Anne Vernersdatter Parsberg
Else Holgersdatter Ulfstand, til Skabersø
Christence Holgersdatter Ulfstand
Thale Holgersdatter Ulfstand, til Skabersø, Hikkebjerg og Høgested
Helle Nielsdatter Hak, til Hikkebjerg
Jens Truidsen Ulfstand, til Vemmetofte
Lisbet Clausdatter Bille
Hr. Truid Gregersen Ulfstand, til Torup
Ida Lagesdatter Brok, af Estrup, til Barsebæk og Estrup
Kirstine Gregersdatter Ulfstand, til Toftholm
Gregers Jepsen Ulfstand, til Torup og Toftholm
Else Torbensdatter Bille
Johanne Pedersdatter Brahe
Jep Henriksen Ulfstand, til Skabersø og Torup
Kirsten Jensdatter Due
Hr. Henrik Gertsen Ulfstand, til Glimminge
Helle Ovesdatter Hase
Holger Henriksen Ulfstand, til Glimminge
Sidsel Pedersdatter Flemming
Hr. Jens Holgersen Ulfstand, til Glimminge
Holger Axelsdatter Brahe
Anne Holgersdatter Ulfstand, til Bosø Kloster
Helle Holgersdatter Ulfstand
Holger Vind, til Harrestedgaard, R.
Margrethe Ovesdatter Giedde, til Kastrupgaard
Anne Jørgensdatter Vind
Elisabeth Jørgensdatter Vind
Christoffer Giedde, til Gunnarstorp
Joachim Friderich Vind, til Gundestrup
Christian Vind, til Harrested og Vernø Kloster
Ingeborg Holgersdatter Ulfstand, til Bosø Kloster og Gundestrup
Jørgen Vind, til Gunnarstorp
Else Holgersdatter Ulfstand
Holger Ulfstand, til Hikkebjerg og Asserstrup
Anne Hansdatter Skovgaard, til Gundestrup
Lisbet Knudsdatter Gyldenstierne
Jens Holgersen Ulfstand, til Skabersø
Axel Knudsen Gyldenstierne, til Ljungby, Tim, Bidstrup og Irup
Karine Knudsdatter Gyldenstierne, til Irup
Regitze Knudsdatter Gyldenstierne
Margrethe Knudsdatter Gyldenstierne
Folmer Axelsen Rosenkrantz, til Stensballegård og Landting
Karen Knudsdatter Gyldenstierne
Hildebrand Gyldenstierne, til Tim
Karine Knudsdatter Gyldenstierne, til Irup
Sidsel Jensdatter Ulfstand, Ljungby og Bønned
Knud Pedersen Gyldenstierne, til Tim og Ljungby
Helle Holgersdatter Rosenkrantz, til Gaunø og Vemmetofte
Niels Trolle, til Trolholm
Anna Holgersdatter Rosenkrantz
Oluf Rosenkrantz, til Egholm
Mogens Rosenkrantz, til Glimminge
Sophie Andersdatter Bille
Mette Holgersdatter Rosenkrantz
Erik Bille, til Løgismose
Ebbe Rosenkrantz, til Bramstrup og Skotterup
Holger Axelsen Rosenkrantz
Lene Mogensdatter Gyldenstierne
Hr. Palle Axelsen Rosenkrantz
Corfitz Rosenkrantz, til Glimminge
Margrethe Jakobsdatter Rosenkrantz
Margrethe Axelsdatter Rosenkrantz
Axel Eriksen Rosenkrantz, til Glimminge
Mette Pallesdatter Grubbe
Børge Rosenkrantz
Margrethe Pallesdatter Juel
Berete Eriksdatter Rosenkrantz
Mogens Pallesen Juel
Margrethe Børgesdatter Ulfstand, til Assertorp, Glimminge og Ørup
Erik Axelsen Rosenkrantz, til Landting
Børge Jensen Ulfstand, til Glimminge og Ørup
Magdalene Tygesdatter Krabbe, af Østergaard
Anne Jensdatter Bille
Steen Bille, til Billesholm
Jens Bille, til Vrejlevkloster og Orelund
Marqvard Bille, til Hvidkilde
Jens Bille
Erik Bille, til Løgismose
Mette Holgersdatter Rosenkrantz
Mette Andersdatter Bille, til Damsbo
Sophie Andersdatter Bille
Mogens Rosenkrantz, til Glimminge
Lisbeth Andersdatter Bille, til Vindum Overgård
Pernille Andersdatter Bille, til Brobygård
Børge Trolle, til Trolholm og Tviskloster
Karen Andersdatter Bille, til Søbo
Anders Bille, til Damsbo og Søbo
Sophie Jakobsdatter Rosenkrantz
Erik Bille, til Rønnovsholm
Mette Andersdatter Banner, til Løgismose
Henning Bille, til Vrejlevkloster
Jens Bille
Karen Eilersdatter Rønnow, til Hvidkilde
Margrethe Clausdatter Bille
Tycho Brahe
Kirstine Barbara Jørgensdatter
Lisbeth Ottesdatter Brahe
Henrik Gyldenstierne, til Aagaard
Beate Clausdatter Bille, til Allinde
Otte Brahe, til Knudstrup
Steen Bille, til Råbelev, Vandås og Næsbyholm
Sidsel Clausdatter Bille
Sophie Clausdatter Bille
Birte Clausdatter Bille, til Ydernæs
Maren Clausdatter Bille
Lisbet Clausdatter Bille
Jens Truidsen Ulfstand, til Vemmetofte
Lisbeth Jensdatter Ulfstand
Hr. Claus Bille, til Allinde og Lyngsgård
Margrethe Arvidsdatter Trolle
Birgitte Jensdatter Rosensparre
Hans Rud, til Vognserup
Anne Lauridsdatter Knob
Peder Rud, til Vognserup
Johanne Nielsdatter Banner
Anne Pedersdatter Gyldenstierne
Helle Henriksdatter Ulfstand
Vilhelm Rud, til Vognserup
Aage Tullesen Sparre, i Skaane, til Hageløs
Mette Nielsdatter Banner
Jacob Sparre, i Skåne, til Svanholm
Clara Andersdatter Bille
Henrik Gyldenstierne, til Fulltofta
Else Mogensdatter Gyldenstierne
Sibylle Mogensdatter Gyldenstierne
Karen Mogensdatter Gyldenstierne, til Torp
Dorothea Mogensdatter Gyldenstierne
Laxmand Gyldenstierne, til Tyrrestrup og Bjersgård
Anne Mogensdatter Gyldenstierne
Helle Holgersdatter Rosenkrantz, til Gaunø og Vemmetofte
Niels Trolle, til Trolholm
Anna Holgersdatter Rosenkrantz
Oluf Rosenkrantz, til Egholm
Mogens Rosenkrantz, til Glimminge
Sophie Andersdatter Bille
Mette Holgersdatter Rosenkrantz
Erik Bille, til Løgismose
Ebbe Rosenkrantz, til Bramstrup og Skotterup
Lene Mogensdatter Gyldenstierne
Holger Axelsen Rosenkrantz
Mogens Gyldenstierne, til Findstrup og Fulltofta
Sophie Frantzsdatter von Rantzau, til Søholm
Dorte Mogensdatter Gyldenstierne, til Restrup
Mogens Gyldenstierne, til Bjersgård og Fulltofta
Hedvig Ebbesdatter Ulfeldt
Hilleborg Mogensdatter Gyldenstierne
Knud Jørgensen Rud, til Vedby
Anne Mouridsdatter Sparre, i Skaane, til Svanholm
Hr. Mogens Henriksen Gyldenstierne, til Iversnæs og Restrup
Hr. Mourids Jepsen Sparre, i Skåne
Karine Pedersdatter Høeg, til Svaneholm
Christence Jepsdatter Sparre, i Skåne
Claus Ludvigsen Rosenkrantz, til Togerup
Anne Jepsdatter Sparre
Axel Gødikesen Gere, af Gisleberg, til Gunderslev
Jep Tullesen Sparre, i Skåne
Else Henningsdatter Meinstorp, til Skurup
Christence Henriksdatter Ulfstand
Tulle Tygesen Sparre, til Hageløs
Kirsten Pedersdatter Due, til Skabersø
Mette Pallesdatter Grubbe
Axel Eriksen Rosenkrantz, til Glimminge
Corfits Grubbe, til Høgested
Margrethe Corfitzdatter Hardenberg, til Skjoldemose og Lindsted
Palle Grubbe
Erik Hardenberg, til Sjoldemose
Regitze Christophersdatter Ulfeldt
Mette Knudsdatter Hardenberg, til Skjoldemose
Christian Friis, af Hesselager
Knud Hardenberg, til Skjoldemose
Mette Christensdatter Skram
Corfitz Hardenberg, til Skjoldemose
Hr. Peder Skram
Elsebeth Tygesdatter Krabbe, af Østergaard
Anne Knudsdatter Reventlow, af Fyn
Christiern Skram, til Urup
Jacob Knudsen Reventlow, af Fyn, til Søbo
Kirsten Knudsdatter Reventlow, af Fyn, til Broløkke
Anne Pedersdatter Lykke, til Kærbygaard
Claus Daa, til Raunstrup og Holmegård
Karen Knudsdatter Reventlow, af Fyn
Hr. Peder Lykke, til Nørlund og Fannerup
Gese Knudsdatter Reventlow, af Fyn, til Brangstrup
Peder Brockenhuus, til Volderslevgaard
Knud Joachimsen Reventlow, af Fyn, til Søbo
Margrethe Jørgensdatter Urne, til Broløkke
Hr. Joachim Henriksen Reventlow, af Fyn, til Søbo
Alheid Evertsdatter Moltke
Cathrine Hakonsdatter Frille
Hr Tage Henriksen Reventlow, af Fyn
(Ukendt) Andersdatter Hvide
Karen Jensdatter Kiste
Anne Henriksdatter Reventlow, af Fyn
Niels Thomesen Lange, til Lydom
Ingeborg Pedersdatter Gyldenstierne
Hr. Henrik Jensen Reventlow, af Fyn
(Ukendt) Gertsdatter Ulfstand
Hr. Peder Nielsen Gyldenstierne, til Aagaard
Hille Olufsdatter Bjørn
Gert Minckwitz Ulfstand
Helene Johansdatter Bjørn
Steen Basse, til Tybjerg
Hr. Johan Olufsen Bjørn, til Søholm
Ingeborg Pedersdatter Grubbe, til Skullerup
Hr. Bjørn Olufsen Bjørn, til Steensgaard
Sophie Jacobsdatter Lunge
Elsebe Henningsdatter Kabel
Peder Oxe, til Gisselfeld
Mette Olufsdatter Rosenkrantz
Albert Oxe, til Nielstrup
Sidsel Jørgensdatter Urne, til Boserup
Mette Johansdatter Oxe, til Nielstrup og Ryegaard
Inger Johansdatter Oxe, til Søllested
Jørgen Tygesen Brahe
Anne Johansdatter Oxe
Frantz Banner
Johan Rud, til Møgelkjær og Løgismose
Anne Eriksdatter Hardenberg
Otte Andersen Banner, til Gjesingholm
Margrethe Andersdatter Banner
Mette Andersdatter Banner, til Løgismose
Erik Bille, til Rønnovsholm
Dorthe Andersdatter Banner, til Egholm
Pernille Banner
Dorthe Ottesdatter Rud
Anders Eriksen Banner, til Gjesingholm og Lyngholm
Pernille Henriksdatter Gyldenstierne, til Rudbjerggaard
Jakob Eriksen Rosenkrantz, til Arreskov
Mette Ottesdatter Rud
Henrik Gyldenstierne, til Aagaard
Pernille Johansdatter Oxe
Otte Knudsen Rud, til Møgelkær
Mette Mogensdatter Gøye
Johan Oxe, til Nielstrup
Pernille Albrechtsdatter Gøye
Hak Holgersen Ulfstand, til Hikkebjerg
Albrecht Gøye, til Krenkerup, Torbernfeld, Gunderslevholm, Græse, Clausholm og Avnsbjerg
Anne Ottesdatter Rosenkrantz
Pernille Mogensdatter Gøye
Hr. Børge Trolle, til Lillø og Knabstrup
Eline Mogensdatter Gøye
Birgitte Mogensdatter Gøye, til Hillerødholm og Græsede
Hr. Herluf Trolle
Mette Albrechtsdatter Bydelsbak, til Torbenfeld
Hr. Mogens Gøye, til Krenkerup
Hr. Albrecht Engelbrechtsen Bydelsbak, af Torbenfeld, til Skjersø og Helsinge
Pernille Axelsdatter Brok, af Estrup
Grethe Engelbrechtsdatter Bydelsbak, af Torbenfeld, til Løgismose
Claus Bryske, til Flintholm
Kirsten Engelbrechtsdatter Bydelsbak, af Torbenfeld
Hr. Oluf Olufsen Lunge, til Odden
Hr. Engelbrecht Albretsen Bydelsbak, af Torbenfeld
Anne Albrechtsdatter Bydelsbak, af Bregentved
Karen Engelbrechtsdatter Bydelsbak, af Torbenfeld
Jørgen Daa
Mette Pedersdatter Present
Hr. Albrecht Engelbrechtsen Bydelsbak, af Torbenfeld, til Torbenfeld
Gjertrud Clausdatter Grubendal
Helle Henriksdatter Daa
Hr. David Hak, til Mogenstrup
Henrik Daa, til Gelstrup
Johanne Nielsdatter Bille
Anne Pedersdatter Gyldenstierne
Peder Rud, til Vognserup
Helebe Lydikesdatter
Hr. Peder Eriksen Gyldenstierne
Elsebe Henriksdatter Daa
Helle Engelbrechtsdatter Bydelsbak, af Torbenfeld
Hr. Henrik Pallesen Daa
Christine Engelbrechtsdatter Bydelsbak, af Torbenfeld
Gese Olufsdatter Bjørn
Engelbrecht Bydelsbak, af Torbenfeld
Hr. Oluf Bjørnsen Bjørn, til Steensgård
Hille Moltke
Bjørn Olufsen Bjørn, til Steensgaard
Oluf Bjørnsen Bjørn, til Steensgaard