Simon
Lise
TNG-building
TNG-blog
Om slægterne Brændgaard & Heilesen
Find
Efternavne
Fornavne
Søg personer
Søg familier
Søg websted
Steder
Datoer
Kalender
Kirkegårde
Bogmærker
Medie
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Alle medier
Info
Nyheder
Mest Eftersøgte
Rapporter
Databasestatistik
Træer
Grene
Notater
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Kontakt
Forside
Søg
Login
Søg
|
Avanceret søgning
|
Søg familier
|
Søg websted
Fornavn:
Efternavn:
ID:
Udskriv
Tilføj bogmærke
Hr. Johannes Ranesen
- eft. 1267
Egne data
Aner
Efterkommere
Slægtskab
Tidslinje
Familie
GEDCOM
Foreslå
Generationer:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Standard
|
Kompakt
|
Lodret
|
Kun tekst
|
Register
|
Tabeller
|
PDF
Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Anne Poulsdatter Munk, til Pallisbjerg
Børge Trolle
Elsebe Pallesdatter Juel, til Pallisbjerg og Krogsdal
Poul Munk, il Tvis Kloster og Krogsdal
Anne Pallesdatter Juel
Mogens Pallesen Juel
Berete Eriksdatter Rosenkrantz
Margrethe Pallesdatter Juel
Børge Rosenkrantz
Ingeborg Pallesdatter Juel
Niels Krabbe, af Østergaard, til Torstedlund
Anne Eriksdatter Lykke
Palle Mogensen Juel
Anne Hansdatter Lykke, til Højris og Hersomgaard
Ludvig Munk
Hans Eriksen Lykke, til Havnø
Erik Lykke
Erik Lykke, til Skovgård
Anne Bertelsdatter Kaas
Anne Pedersdatter Lykke, til Kærbygaard
Claus Daa, til Raunstrup og Holmegård
Hr. Peder Lykke, til Nørlund og Fannerup
Karen Knudsdatter Reventlow, af Fyn
Kirsten Pedersdatter Lykke, til Nørlund
Ludvig Munk, til Palsgård
Anne Jacobsdatter Hardenberg, til Sandholt
Erik Rud, til Fuglsang og Møgelkjær
Jakob Eriksen Rosenkrantz, til Arreskov
Pernille Henriksdatter Gyldenstierne, til Rudbjerggaard
Sophie Eriksdatter Rosenkrantz
Anne Eriksdatter Rosenkrantz
Helvig Jakobsdatter Hardenberg, til Arreskov
Erik Ottosen Rosenkrantz, til Arreskov
Sophie Pedersdatter Lykke, til Kjærbygaard
Jacob Hardenberg
Kirstine Pedersdatter Høeg
Karen Hansdatter Lykke
Elne Jensdatter Munk, til Eugaard og Havnø
Hans Lykke, til Havnø og Rugaard
Munk Jensen Munk, til Visborg
Benedicte Jensdatter Munk
Marine Jensdatter Munk, til Rugaard
Hr. Jens Madsen Munk, til Visborggård
Anne Jensdatter Bagge
Karen Jensdatter Udsen, til Kollerup
Mads Jensen Munk
Anne Ranesdatter, til Rudgaard
Jens Lavessøn Udsen
Hr. Rane Jonsen
Christine Nielsdatter
Johannes Rani
Rane Jonsen Rani, til Gjorslev
Merete Sivertsdatter Grubendal, af Aarsmarke
Hr. Anders Jakobsen Grim, til Tolstrup
Cecilie Nielsdatter Jernskæg, af Dronningholm
Abraham Brodersen Baad, af Halland, til Skedal
Hr. Jens Due Thott, til Krogholm
Gisela Predbjørnsdatter Podebusk, til Egholm
Anne Andersdatter Banner
Tycho Brahe
Kirstine Barbara Jørgensdatter
Lisbeth Ottesdatter Brahe
Henrik Gyldenstierne, til Aagaard
Otte Brahe, til Knudstrup
Beate Clausdatter Bille, til Allinde
Sidsel Jørgensdatter Urne, til Boserup
Albert Oxe, til Nielstrup
Magdalene Tygesdatter Brahe
Jørgen Lagesen Urne, til Boserup
Jørgen Tygesen Brahe
Inger Johansdatter Oxe, til Søllested
Tyge Axelson Brahe, til Tosterup og Vidsköfle
Sophie Jørgensdatter Rud, til Elved
Holger Axelsdatter Brahe
Hr. Jens Holgersen Ulfstand, til Glimminge
Cecilie Axelsdatter Brahe
Hr. Eskild Mogensen Gøye, til Krenkerup, Gisselfeld og Tundbyholm
Axel Axelsen Brahe, til Krogholm, Hammar, Vittskövle og Tundbyholm
Anne Lagesdatter Brok, af Estrup, til Hammer
Sophie Holgersdatter Rosenkrantz
Hr. Axel Brahe, til Krageholm
Maren Tygesdatter Lunge
Johanne Pedersdatter Brahe
Gregers Jepsen Ulfstand, til Torup og Toftholm
Berete Bondesdatter Thott, til Krogholm
Peder Brahe, til Vidsköfle
Anne Lauridsdatter Knob
Hans Rud, til Vognserup
Holger Axelsen Rosenkrantz
Lene Mogensdatter Gyldenstierne
Hr. Palle Axelsen Rosenkrantz
Corfitz Rosenkrantz, til Glimminge
Margrethe Jakobsdatter Rosenkrantz
Margrethe Axelsdatter Rosenkrantz
Axel Eriksen Rosenkrantz, til Glimminge
Mette Pallesdatter Grubbe
Børge Rosenkrantz
Margrethe Pallesdatter Juel
Berete Eriksdatter Rosenkrantz
Mogens Pallesen Juel
Erik Axelsen Rosenkrantz, til Landting
Margrethe Børgesdatter Ulfstand, til Assertorp, Glimminge og Ørup
Niels Axelsen Rosenkrantz, til Rydhave og Halkær
Maren Ovesdatter Lunge
Folmer Axelsen Rosenkrantz, til Stensballegård og Landting
Margrethe Knudsdatter Gyldenstierne
Birgitte Lauridsdatter Knob, til Stensballegård, Landting og Rydhave
Axel Nielsen Rosenkrantz, til Stensballegård, Landting og Rydhave
Laurids Knob
Sidsel Henningsdatter Walkendorff
Laurids Knob, til Gyllebo
Tale Arildsdatter Baad, af Halland, til Vadsted
Hr. Follert van Knobe, til Vadsted og Gyllebo
Hr. Johan Oxe, til Torsø og Veksø
Maren Bondesdatter Thott
Hr. Knud Truidsen Has, til Ørtofte
Bonde Jepsen Thott, til Krogholm
Hr. Niels Ovesen Jernskæg, til Herlev og Dronningholm
Albrecht Nielsen Grubendal, af Aarsmarke, til Aarsmarke
Eline Clausdatter Krumstrup
Hr. Niels Sivertsen Grubendal, af Aarsmarke, til Aarsmarke
(Ukendt 1) Jakobsdatter Rane
Sivert Sivertsen Grubendal, af Aarsmarke, til Oreby
(Ukendt 2) Jakobsdatter Rane
Niels Eriksen Saltensee, af Linde, til Hørningsholm
(Ukendt 3) Jakobsdatter Rane
Hr. Jacob Olufsen Lunge, til Højstrup
Hr, Jakob Nielsen Rane, af Magleby
Ove Giedde, til Tommerup, Hellerup, Maglø, Løvestad, Tullesbo og Østrø, R.
Dorthe Knudsdatter Urne
Dorthe Pallesdatter Ulfeldt
Brostrup Giedde, til Tommerup og Hellerup
Palle Christophersen Ulfeldt, til Haldager
Margrethe Beck
Regitze Christophersdatter Ulfeldt
Erik Hardenberg, til Sjoldemose
Ulfeldt Christophersen Ulfeldt, til Jershave
Christopher Pallesen Ulfeldt, til Skjørringe, Lundsgaard, Jershave, Hverringe og Mullerup
Margrete Olufsdatter Daa
Maren Mogensdatter Juel
Holger Axelsen Rosenkrantz
Lene Mogensdatter Gyldenstierne
Hr. Palle Axelsen Rosenkrantz
Corfitz Rosenkrantz, til Glimminge
Margrethe Jakobsdatter Rosenkrantz
Margrethe Axelsdatter Rosenkrantz
Mette Pallesdatter Grubbe
Axel Eriksen Rosenkrantz, til Glimminge
Corfits Grubbe, til Høgested
Palle Grubbe
Margrethe Corfitzdatter Hardenberg, til Skjoldemose og Lindsted
Erik Grubbe, til Gunderup[
Jørgen Grubbe
Jakob Grubbe, til Røgle
Sidsel Knudsdatter Giedde, til Røgle
Anne Sivertsdatter Grubbe
Claus Lagesen Urne, til Belteberga
Elsebe Sivertsdatter Grubbe
Dorte Christoffersdatter Ravensberg
Peder Bild, Til Sonnerup
Ellen Sivertsdatter Grubbe
Christoffer Jepsen Ravensberg
Karen Eilersdatter Grubbe
Sivert Grubbe, til Hofdal, Torup og Høgholt
Axel Urne, til Bækkeskov og Ryegaard
Christoffer Urne, til Aarsmarke og Baarup
Else Knudsdatter Urne
Jørgen Knudsen Urne, til Aarsmarke, R.E.
Dorthe Knudsdatter Urne
Ove Giedde, til Tommerup, Hellerup, Maglø, Løvestad, Tullesbo og Østrø, R.
Frederik Knudsen Urne, til Alslev
Sigvard Knudsen Urne, til Raarup, R.E.
Margrethe Eilertsdatter Grubbe
Knud Axelsen Urne, til Aarsmarke
Eiler Grubbe
Else Bjørnsdatter Laxmand, til Hofdal
Agathe Sivertsdatter Grubbe
Lave Beck, til Førslev og Beldringe
Mette Pallesdatter Ulfeldt, til Lystrup
Sivert Grubbe, til Lystrup
Dorothea Ulfeldt
Margrethe Pallesdatter Ulfeldt
Axel Walkendorff, til Glorup
Elsebe Ulfeldt
Ellen Pallesdatter Ulfeldt
Torben Nielsen Present, til Vollerup
Regitze Olufsdatter Godov, til Lystrup og Hverringe
Palle Andersen Ulfeldt, til Mullerup
Eline Henningsdatter Godov
Henrik Eskilsen Gøye
Henning Godov
Anne Andersdatter Gøye
Oluf Pedersen Godov, til Hødvit, Lystrup og Skjørringe
Elsebe Henningsdatter Grubendal, til Skjøringe
Sophie Ditlevsdatter Daa
Claus Reberg, til Bramslykke
Mette Andersdatter Godov
Ditlev Daa
Maren Andersdatter Godov
Jep Lunge, af Svansbjerg
Christoffer Jensen Basse, af Vetteslev
Anne Andersdatter Godov, til Bramslykke
Claus Reberg, til Bramslykke
Anders Pedersen Godov, til Tybjerg og Bramslykke
Maren Jakobsdatter Lunge
Peder Olufsen Godov
Sophie Tygesdatter Basse, til Tybjerg og Hverringe
Jep Jensen Godov, af Ordrup
Elne Pallesdatter Taa, til Dyrnæs
Jes Olufsen Godov
(Ukendt) Jakobsdatter Due
Eva Olufsdatter Godov
Sophie Pedersdatter Panter
Hr. Oluf Pedersen Godov
Knud Andersen Panter, til Svanholm
Cecilie Evertsdatter Moltke, til Stridsmølle
Sofie Albrechtsdatter Krag, af Sjælland
Anders Pedersen Panter, til Sonnerup
Laurids Jensen Panter, til Løgismose og Kjeldkjæ
Mette Pedersdatter Present
Jens Pedersen Panter, til Løgismose
(Ukendt) Andersdatter Uldsax, af Alnerup
Hr. Peder Lauridsen Panter, til Nebbe
Cecilie Nielsdatter Rani
Hr. Anders Pedersen Uldsax, af Alnerup, til Skullerup
Peder Nielsen Rani
Niels Rane
Edel Jakobsdatter Blåfod
Hr. Johannes Ranesen
Elisabeth Nielsdatter Hvide