Simon
Lise
TNG-building
TNG-blog
Om slægterne Brændgaard & Heilesen
Find
Efternavne
Fornavne
Søg personer
Søg familier
Søg websted
Steder
Datoer
Kalender
Kirkegårde
Bogmærker
Medie
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Alle medier
Info
Nyheder
Mest Eftersøgte
Rapporter
Databasestatistik
Træer
Grene
Notater
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Kontakt
Forside
Søg
Login
Søg
|
Avanceret søgning
|
Søg familier
|
Søg websted
Fornavn:
Efternavn:
ID:
Udskriv
Tilføj bogmærke
Skjalm Hvide
- eft. 1102
Egne data
Aner
Efterkommere
Slægtskab
Tidslinje
Familie
GEDCOM
Foreslå
Generationer:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Standard
|
Kompakt
|
Lodret
|
Kun tekst
|
Register
|
Tabeller
|
PDF
Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Cecilie Tokesdatter Saltensee
Hr. Oluf Axelsen Thott, til Vallø
Anne Jensdatter Present
Hr. Aage Axelsen Thott, til Hjulebjerg
Merete Bengtsdatter Vinstorp
Ellen Axelsdatter Thott
Beate Axelsdatter Thott
Hr. Torbern Bille, Allindemagle og Svanholm
Hr. Axel Pedersen Thott, til Herlev og Lillø
Cathrine Axelsdatter Krognos, til Hjuleberg
Hr. Iver Axelsen Thott, til Lillø
Margrethe Poulsdatter Laxmand, til Knabstrup
Maren Torbensdatter Bille
Erik Axelsen Thott, til Lagnø
Anders Axelsen Thott
Hr. Philip Axelsen Thott
Ermegard Eggertsdatter Frille, til Sandholt
Laurens Axelsen Thott
Ingeborg Ivarsdatter
Gertrud Munk
Claus Jonsen Lange
Hr. Anders Andersen Hak, til Mogenstrup
Pernille Munk, til Markie
Lage Jensen Brok, af Estrup, til Clausholm
Niels Pedersen Gyldenstierne, til Aagaard
Anne Munk, til Boller
Hr. Henrik Knudsen Gyldenstierne, til Restrup
Kirsten Pedersdatter Thott
Mogens Pedersen Munk, til Boler
Pernille Pedersdatter Thott
Juliane Pedersdatter Grubbe
Peder Axelsen Thott, til Herlev
Hr. Niels Eriksen Gyldenstierne, til Langtind
Mette Jensdatter Banner, til Langtind
Hr. Anders Eriksen Gyldenstierne
Anne Poulsdatter Laxmand
Hr. Peder Eriksen Gyldenstierne
Helebe Lydikesdatter
Erik Eriksen Gyldenstierne, til Demstrup, Fogelwik og Bjurura
Kirstine Eriksdatter Gyldenstierne
Gotskalk Andersen Stenbrikke, til Kokkedal
Hr. Anders Nielsen Banner, til Vinstrup og Asda
Gerver Andersdatter Lunge
Hr. Erik Nielsen Gyldenstierne, til Demstruplund, Tim og Aaggaard
Hr. Oluf Olufsen Lunge, til Odden
Kirsten Engelbrechtsdatter Bydelsbak, af Torbenfeld
Karen Nielsdatter Banner
Hr. Oluf Andersen Lunge, til Odden
Christence Axelsdatter Thott
Elsif Pedersdatter Grubbe
Hr. Anders Olufsen Lunge, til Toksværd
Ingeborg Pedersdatter Grubbe, til Skullerup
Erik Nielsen Saltensee, af Linde, til Hørningsholm
Helene Johansdatter Bjørn
Steen Basse, til Tybjerg
Hr. Johan Olufsen Bjørn, til Søholm
Johannes Grubbe, til Ordrup
Elne Pallesdatter Taa, til Dyrnæs
Hr. Peder Grubbe, til Ordrup
Ingeborg Saxesdatter, il Skullerupholm
Elisabeth Olafsdatter Saltensee, af Tystofte
Hr. Johannes Grubbe
Mæritslef Jakobsdatter Bille
Jens Rosensparre, i Skarholt
Peder Bille, til Lyngbygaard
Margrethe Axelsdatter Brahe
Hr. Torbern Jepsen Bille, til Bjergbygaard
(Ukendt) Jakobsdatter Bille
Kjeld Axelsen Dötting, i Kvidinge
Erik Jepsen Bille, il Bjergbygaard og Sande
Marine Jensdatter Krumpen
Gyde Torbensdatter Galen, til Lyngbygaard
Hr. Jakob Bille, til Bjergbygaard
Hr. Erik Bille, til Solbjerg
Anne Lunge
Else Jensdatter Due
Hr. Torbern Bille, Allindemagle og Svanholm
Beate Axelsdatter Thott
Sidsel Ovesdatter Lunge
Peder Lykke Bille, af Solbjerg og Kelleklintegaard
Anne Pedersdatter Grubbe
Inger Torbensdatter Galen
Hr. Bent Jonsen Bille, til Brorup
Kirstine Eriksdatter Skarsholm, til Skarsholm
Hr. Torben Pedersen Galen, til Lyngbygaard
Hr. Gevert Bydelsbak, af Bregentved
Johanne Barnumsdatter Skarsholm, tilSkarsholm
Hr. Hans van Podebusk, til Putbus, Egholm og Skjern
Hr. Barnim Eriksen Skarsholm, Skarsholm og Ellinge
Gertrud Pedersdatter Grubbe, til Tybjerg
Hr. Erik Barnumsen Skarsholm, til Skarsholm
Arine Olafsdatter Saltensee
Hr. Peder Grubbe
Hr. Erik Jensen Munk, til Stadsgaard
Birgitte Pedersdatter Lykke
Mads Jensen Munk
Karen Jensdatter Udsen, til Kollerup
Jens Nielsen Munk, til Visborggaard
Hr. Niels Christiernsen Munk, til Kjølby og Østrup (
Gertrud Iversdatter Lange
Hr. Christiern Nielsen Munk, til Kjølby
Helene Olufsdatter Saltensee, af Tystofte
Hr. Niels Jensen Munk
Oluf Jensen Saltensee, af Tystofte
Sophie Holgersdatter
Hr. Johannes Olafsen Saltensee, til og af Tystofte
Olaf Tygesen Saltensee
(Ukendt) Nielsdatter
Margrethe Olafsdatter
Tyge Saltensee
Andreas Olafsen
Cecilie Johannesdatter
Olaf Ebbesen
Margrethe
Ebbe Olufsen Glug
Gyde Ebbesdatter
Oluf Glug
Tove Andersdatter Hvide, af Jylland
Hr. Niels Tuesen Bild, til Skovsbo
Stig Andersen Hvide, af Jylland, til Torup
(Ukendt) Rosenkrantz
Chirstine Andersdatter Hvide
Hr. Anders Offesen Hvide, af Jylland, til Torup
Johanne Jensdatter Lunge, til Torup
Laurids Offesen Hvide
Offe Andersen Hvide, af Jylland, til Torup
(Ukendt) Lauridsdatter Abildgaard
Hr. Stig Andersen Hvide, af Jylland, til Tygestrup, Møllerup, Bjørnholm, Bidstrup og Stenalt
Sofie Andersdatter Hvide, af Jylland
Timme Timmesen Abildgaard, til Torbenfeld
Hr. Anders Stigsen Hvide, til Tygestrup
Margrethe Kaas
(Ukendt) Uffesdatter Neb
Stig Andersen Hvide, af Jylland, til Tygestrup
Lage Jensen Brok, af Estrup, til Clausholm
Pernille Munk, til Markie
Hr. Esge Jensen Brok, af Estrup, til Essendrup
Ellen Henriksdatter Gyldenstierne
Sophie Andersdatter Hak
Jens Jensen Brok, af Estrup
Ide Lagesdatter Panter, til Klausholm
(Ukendt) Jensdatter Panter, til Vemmetofte
Hr. Jens Andersen Brok, af Estrup, til Essendrup
(Ukendt) Jensdatter Neb, til Vemmetofte og Græse
Jens Lauridsen Panter, til Vemmetofte
(Ukendt) Jensdatter Neb
Hr. Niels Hak, til Højby
Hr. Johannes Offesen Neb
Cecilie
Niels Uffesen Neb
Uffe Nielsen Neb
Mariane Nielsdatter Neb
Jens Nielsen Neb
Anne Jensdatter Gyrstinge
Sivert Lauridsen Blaa, til Orebygaard
Anders Jensen Gyrstinge, til Aas
Hr. Morten Jensen Gyrstinge, til Kragerup og Hastrup
Ellen Olufsdatter Lunge
Karen Henriksdatter Neb, af Kragerup
Jens Gyrstinge, til Aas
Hr. Henrik Jensen Neb, til Kragerup
Johanne
Hr. Jens Nielsen Neb, i Kragerup
(Ukendt) Matheusdatter Taa
Hr. Ingvar Nielsen Neb, i Faretorp
Lisbet Nielsdatter Neb
Niels Hemmingsen Neb
Hemming Nielsen Neb
(Ukendt) Engelbrectsdatter
Niels Uffesen Neb
Cecilie Engelbrectsdatter
(Ukendt 2) Engelbrectsdatter
(Ukendt) Ebbesdatter
Engelbrect
Birgitte Jensdatter Rosensparre
Holger Henriksen Ulfstand, til Glimminge
Torben Jensen Rosensparre, til Skarholt
Mæritslef Jakobsdatter Bille
Jens Rosensparre, i Skarholt
Anne Pedersdatter Bille
Steen Pedersen, til Ingelstad
Axel Bille, til Lyngbygaard
Peder Bille, til Lyngbygaard
Margrethe Axelsdatter Brahe
Hr. Torbern Jepsen Bille, til Bjergbygaard
(Ukendt) Jakobsdatter Bille
Kjeld Axelsen Dötting, i Kvidinge
Erik Jepsen Bille, il Bjergbygaard og Sande
Marine Jensdatter Krumpen
Gyde Torbensdatter Galen, til Lyngbygaard
Hr. Jakob Bille, til Bjergbygaard
Margrethe Eriksdatter Bille
Hr. Jørgen Urne, til Broløkke
Hr. Erik Bille, til Solbjerg
Anne Lunge
Karen Eriksdatter Bille
Niels Grubbe, til Lystrup og Alslev
Jørgen Bille, til Solbjerg
Tale Arildsdatter Baad, af Halland, til Vadsted
Inger Eriksdatter Bille
Hr. Niels Jensen Present, til Vollerup
Ingeborg Eriksdatter Bille
Anders Staverskov Gøye
Kirsten Eriksdatter Bille
Peder Lang, til Valløse
Else Jensdatter Due
Hr. Torbern Bille, Allindemagle og Svanholm
Beate Axelsdatter Thott
Bent Torbensen Bille, til Egede og Søholm
Magdalene Stigsdatter Krognos
Ermegard Eggertsdatter Frille, til Sandholt
Peder Bille, til Svanholm og Kærsgård
Anne Knudsdatter Gyldenstierne
Hr. Steen Basse Bille, til Allinde og Lyngsgaard
Ellen Stigsdatter Krognos, til Krapperup
Margrethe Clausdatter Rønnow
Inger Torbernsdatter Bille, til Nielstrup
Hr. Johan Oxe, til Torsø og Veksø
Maren Torbensdatter Bille
Hr. Iver Axelsen Thott, til Lillø
Else Torbensdatter Bille
Gregers Jepsen Ulfstand, til Torup og Toftholm
Regitze Torbernsdatter Bille
Peder Nielsen Gyldenstierne, til Langtind og Tim
Sidsel Ovesdatter Lunge
Peder Lykke Bille, af Solbjerg og Kelleklintegaard
Anne Pedersdatter Grubbe
Inger Torbensdatter Galen
Hr. Bent Jonsen Bille, til Brorup
Hr. Torben Pedersen Galen, til Lyngbygaard
Kirstine Eriksdatter Skarsholm, til Skarsholm
Hr. Lage Pedersen
Christine Pedersdatter Galen, fra Lyngbygaard
Jens Truidsen Galen, af Alverslev
Peder Torbernsen Galen, til Lyngby
Gyde Lagesdatter
(Ukendt) Torbernsdatter Galen
Anders Jensen Galen
Torbern Jonsen Galen
Christine Jensdatter Sjællandsfar
Gyde Torbensdatter Galen, til Lyngbygaard
Hr. Jakob Bille, til Bjergbygaard
Inger Torbensdatter Galen
Hr. Bent Jonsen Bille, til Brorup
Kirstine Eriksdatter Skarsholm, til Skarsholm
Hr. Torben Pedersen Galen, til Lyngbygaard
Hr. Gevert Bydelsbak, af Bregentved
Johanne Barnumsdatter Skarsholm, tilSkarsholm
Hr. Hans van Podebusk, til Putbus, Egholm og Skjern
Hr. Barnim Eriksen Skarsholm, Skarsholm og Ellinge
Hr. Erik Barnumsen Skarsholm, til Skarsholm
Gertrud Pedersdatter Grubbe, til Tybjerg
(Ukendt) Pedersdatter Hvide
Barnum Eriksen Skarsholm, til Skarsholm
Peder Tygesen Hvide, til Stigs Vedby
Hr. Claus Grubendal
Karine Madsdatter Falster
Cecilie Jensdatter Grubbe, til Gunderslevholm
Henneke Grubendal
Maren Tygesdatter Basse, til Basnæs og Nielstrup
Hr. Ove Jacobsen Lunge, til Nielsstrup
Steen Basse, til Tybjerg
Helene Johansdatter Bjørn
Sophie Tygesdatter Basse, til Tybjerg og Hverringe
Peder Olufsen Godov
Hr. Tyge Basse, til Tybjerg og Hverringe
(Ukendt) Pedersdatter von Everstein
Jens Johannesen Grubbe
Gjertrud Clausdatter Grubendal
Hr. Albrecht Engelbrechtsen Bydelsbak, af Torbenfeld, til Torbenfeld
Karine Madsdatter Falster
Hr. Claus Grubendal
Margrethe Pedersdatter von Everstein, til Torbenfeld
Mads Falster
Henneke Moltke, til Torbenfeld
Cecilie Henriksdatter von Everstein, til Tybjerggaard
Hr. Peder Ludvigsen von Everstein, til Tybjerggaard
Margrethe Tygesdatter Hvide
Henrik Albertsen von Everstein, til Tybjerggaard
Cecilie Jondatter
Tyge Jurissen Hvide
Marine Jonsdatter Galen
Hr. Jon Jonsen Lille, til Tommerup
Ingefred
Cecilie Pedersdatter Grubbe
Hr. Folmer Folmersen, af Stadsager
Inger Karlsdatter Rani, til Harrested
Peder Grubbe
Peder Karlsen Rani
Hr. Jakob Karlsen Rani, til Vejerstrup og Højby
Tue Rani
Else Pedersdatter Galen
Karl Pedersen Rani
Ingefred Tygesdatter Hvide, til Nebbe
Peder Nielsen Galen, af Eljaröd
(Ukendt) Johannesdatter
Tyge Jurissen Hvide
Johannes Siundesen
Cecilie Jonsdatter
Siunde
Cecilie Ebbesdatter
Jon Regmodsen
Knut Bengtsson Aspenäsätten
Sophia Gertsdotter Snakenborg
Bengt Jonsson Aspenäsätten
Ingeborg Gregersdatter, af Sandbro
Jon Knutsson Aspenäsätten, til Aspenäs
Helena Larsdotter, af Ama
Hr. Knut Jonsson Aspenäsätten
Katarina Bengtsdotter
Ingeborg Svantepolksdotter
Hr. Jon Filipsson Aspenäsätten
Benedicta Sunesdatter, af Ymseborg
Hr. Svantepolk Knutsson, til Viby
Helena Sverkersdotter
Jarl Sune Folkason
Benedikte Ebbesdatter
Sverker II Karlsson
Ebbe Sunesen
Mette Jensdatter Banner, til Langtind
Hr. Niels Eriksen Gyldenstierne, til Langtind
Inger Aagesdatter Puder, il Langtind
Jens Eriksen Banner, til Langtind og Asda
Karen Henriksdatter von Everstein, til Langtind og Rydhave
Aage Hediesøn Puder, til Rydhave
Niels Eriksen Rotfeld, til Bratskov og Biersholm
Ingeborg Jepsdatter Rosensparre
Maren Eriksdatter Rotfeld
Jep Kalf, til Voergaard
Mette Eriksdatter Rotfeld
Morten Nielsen Vognsen
Kirsten Eriksdatter Rotfeld
Erik Nielsen Rotfeld, til Bratskov og Holmegaard
Ellen Axelsdatter Dötting
Karen Tetzedatter Rosengaard
Margrethe Henriksdatter von Everstein, af Rydhave
Niels Ingvorsen Rotfeld, til Bratskov
Henrik Albertsen von Everstein, til Landting
Albert Albertsen von Everstein
Ingeborg Nielsdatter Rani
Hr. Peder Albertsen von Everstein
Ingerd Jensdatter Kalf, af Vinderup
Hr. Albert Albertsen von Everstein, til Lanting
Anne Nielsdatter Kalf
Laurids Dan, til Faddersbøl
Jep Kalf, til Voergaard
Maren Eriksdatter Rotfeld
Niels Kalf, til Bjørnkjær
Abel Tygesdatter Puder
Hr. Jep Kalf, til Palsgaard
Jytte Axelsdatter Thott
Hr. Erland Kalf
Gunver Bosdatter Høg
Jakob Kalf
Petronelle Jensdatter Kalf
Cecilie Nielsdatter Galen
Hr. Jens Kalf
Holger Henriksen Ulfstand, til Glimminge
Sidsel Pedersdatter Flemming
Hr. Jens Holgersen Ulfstand, til Glimminge
Holger Axelsdatter Brahe
Margrethe Arvidsdatter Trolle
Birgitte Jensdatter Rosensparre
Peder Rud, til Vognserup
Johanne Nielsdatter Banner
Anne Pedersdatter Gyldenstierne
Helle Henriksdatter Ulfstand
Vilhelm Rud, til Vognserup
Aage Tullesen Sparre, i Skaane, til Hageløs
Mette Nielsdatter Banner
Jep Tullesen Sparre, i Skåne
Else Henningsdatter Meinstorp, til Skurup
Christence Henriksdatter Ulfstand
Tulle Tygesen Sparre, til Hageløs
Kirsten Pedersdatter Due, til Skabersø
Hr. Henrik Gertsen Ulfstand, til Glimminge
Peder Andersen Due, til Skabersø og Boserup
(Ukendt) Pedersdatter, til Boserup
Niels Andersen Due, til Skabersjö
Elsebe Olufsdatter Lunge
(Ukendt) Jensdatter Galen
Hr. Anders Nielsen Due, af Ingelstorp
Anders Jensen Galen
(Ukendt) Torbernsdatter Galen
Jep Jensen Galen
Jens Truidsen Galen, af Alverslev
Christine Pedersdatter Galen, fra Lyngbygaard
Truid Jensen Galen, af Alverslev
Jens Nielsen Galen, til Næsbyholm
Christine
(Ukendt) Folmersdatter
Oluf Jacobsen Lunge, til Skjoldenæs
Anne Pedersdatter Jernskæg, til Skjoldenæs og Vognstrup
Hr. Folmer Jacobsen Lunge, til Højstrup og Ryegaard
Ingeborg
Elisabeth Hansdatter Podebusk
Karen Jepsdatter Lunge
Peder Grubbe, til Alslev
Hr. Anders Jacobsen Lunge, til Skafterup
Ingeborg Nielsdatter Panter
Eline Moltke, til Egede
Sophie Folmersdatter
Hr. Jacob Olufsen Lunge, til Højstrup
Cecilie Pedersdatter Grubbe
Hr. Folmer Folmersen, af Stadsager
Inger Karlsdatter Rani, til Harrested
Peder Grubbe
Peder Karlsen Rani
Hr. Jakob Karlsen Rani, til Vejerstrup og Højby
Tue Rani
Else Pedersdatter Galen
Karl Pedersen Rani
Peder Nielsen Galen, af Eljaröd
Ingefred Tygesdatter Hvide, til Nebbe
Gældker Niels Erlandsen Galen
Elisabeth Pedersdatter
Cecilie Margrethesdatter
Erland
Hr. Niels Krabbe, af Østergaard, til Nissum
Bege Stigsdatter Munk
Inger Jensdatter Kaas
Mikkel Nielsen Krabbe, af Østergaard
Jens Kaas, til Kaas
Maren Jensdatter Løvenbalk, til Taarup
Nisse Kaas
Jens Kaas
Jens Kaas
Hr. Jens Kaas, til Kaas
Johanne Hansdatter Podebusk
Mads Nielsen, i Vindum
Hr. Henning Podebusk, til Skjern
Elisabeth Hansdatter Podebusk
Hr. Folmer Jacobsen Lunge, til Højstrup og Ryegaard
Arine Kristiansdatter Vendelbo
Hr. Hans van Podebusk, til Putbus, Egholm og Skjern
Ide Lydersdatter Holck, af Asdal
Anders Nielsen Panter, til Asdal og Knivholt
Lyder Kabel, til Fuglsang
Eslif Christiernsdatter Vendelbo, til Støvringgaard
Lyder Holck, til Støvringgaard Kloster
Christence Axelsdatter Thott
Hr. Oluf Andersen Lunge, til Odden
Axel Jepsen Thott, til Sørup
Claus Podebusk, til Vosborg
Jytte Conradsdatter Moltke
Gisela Predbjørnsdatter Podebusk, til Egholm
Hr. Jens Due Thott, til Krogholm
Ingeborg Christiernsdatter Vendelbo, til Vosborg
Hr. Predbjørn Podebusk, til Egholm
Ellen Buggesdatter
Kristian Vendelbo
Lisbeth Pallesdatter Juul, til Støvringgaard
Niels Bugge, til Hald og Nørre Vosborg,
Helena Nielsdatter Kaas
Palle Jensen Juul, af Støvring
Johanne Nielsdatter Bild, til Skovsbo
Peder Eriksen Lykke, til Stadsgaard
Karen Nielsdatter Bild
Jens Pedersen Present, af Vollerup
Tove Andersdatter Hvide, af Jylland
Hr. Niels Tuesen Bild, til Skovsbo
Poul Stigsen Hvide, af Jylland til Vilsted
Mette Ottesdatter Krummedige
Stig Andersen Hvide, af Jylland, til Torup
(Ukendt) Rosenkrantz
Chirstine Andersdatter Hvide
Hr. Anders Offesen Hvide, af Jylland, til Torup
Johanne Jensdatter Lunge, til Torup
Laurids Offesen Hvide
Offe Andersen Hvide, af Jylland, til Torup
(Ukendt) Lauridsdatter Abildgaard
Hr. Stig Andersen Hvide, af Jylland, til Tygestrup, Møllerup, Bjørnholm, Bidstrup og Stenalt
Sofie Andersdatter Hvide, af Jylland
Timme Timmesen Abildgaard, til Torbenfeld
Margrethe Kaas
Hr. Anders Stigsen Hvide, til Tygestrup
(Ukendt) Nielsdatter
Hr. Niels Lændi Kaas
Niels Pedersen
Cecilie
Peder Margrethesen
Margrethe Sunesdatter
Herluf
Abel Madsdatter
Hr. Timme Nielsen Rosenkrantz, til Engelsholm
Hans Madsen
Johanne Hansdatter Podebusk
Mads Nielsen, i Vindum
Hr. Henning Podebusk, til Skjern
Elisabeth Hansdatter Podebusk
Hr. Folmer Jacobsen Lunge, til Højstrup og Ryegaard
Hr. Hans van Podebusk, til Putbus, Egholm og Skjern
Arine Kristiansdatter Vendelbo
Johanne Barnumsdatter Skarsholm, tilSkarsholm
Hr. Predbjørn Podebusk, til Vosborg og Kørup
Vibeke Eriksdatter Rosenkrantz, til Vosborg og Kørup
Anne Mouridsdatter Gyldenstierne, til Aagaard, Bregentved og Stora Markie
Valdemar von Putbus, Herre til Putbus
Claus Podebusk, til Vosborg
Jytte Conradsdatter Moltke
Gisela Predbjørnsdatter Podebusk, til Egholm
Hr. Jens Due Thott, til Krogholm
Hr. Predbjørn Podebusk, til Egholm
Ingeborg Christiernsdatter Vendelbo, til Vosborg
Borante van Podebusk
Gisela von dem Sunde Putbus
Henning van Podebusk
Hr. Henning Podebusk
Hr. Kirsten Timmesdatter Krummedige
Eufemia Jakobsdatter, af Halland
Hr. Henning Podebusk
Hr. Jakob, af Halland
Cecilie Johannesdatter
Niels, af Halland
Andreas Olafsen
Johannes Jakobsen
Adelheid von Dassel
Jakob Sunesen
Estrid
Sune Ebbesen
Cecilie
(Ukendt) Folmersdatter
Oluf Jacobsen Lunge, til Skjoldenæs
Anne Pedersdatter Jernskæg, til Skjoldenæs og Vognstrup
Hr. Folmer Jacobsen Lunge, til Højstrup og Ryegaard
Ingeborg
Elisabeth Hansdatter Podebusk
Karen Jepsdatter Lunge
Peder Grubbe, til Alslev
Hr. Anders Jacobsen Lunge, til Skafterup
Ingeborg Nielsdatter Panter
Eline Moltke, til Egede
Sophie Folmersdatter
Hr. Jacob Olufsen Lunge, til Højstrup
Cecilie Pedersdatter Grubbe
Hr. Folmer Folmersen, af Stadsager
Inger Karlsdatter Rani, til Harrested
Peder Grubbe
Peder Karlsen Rani
Hr. Jakob Karlsen Rani, til Vejerstrup og Højby
Tue Rani
Else Pedersdatter Galen
Karl Pedersen Rani
Ingefred Tygesdatter Hvide, til Nebbe
Peder Nielsen Galen, af Eljaröd
Tyge Jurissen Hvide
(Ukendt) Johannesdatter
Mæritslef Jakobsdatter Bille
Jens Rosensparre, i Skarholt
Peder Bille, til Lyngbygaard
Margrethe Axelsdatter Brahe
Hr. Torbern Jepsen Bille, til Bjergbygaard
(Ukendt) Jakobsdatter Bille
Kjeld Axelsen Dötting, i Kvidinge
Erik Jepsen Bille, il Bjergbygaard og Sande
Marine Jensdatter Krumpen
Gyde Torbensdatter Galen, til Lyngbygaard
Hr. Jakob Bille, til Bjergbygaard
Hr. Erik Bille, til Solbjerg
Anne Lunge
Else Jensdatter Due
Hr. Torbern Bille, Allindemagle og Svanholm
Beate Axelsdatter Thott
Sidsel Ovesdatter Lunge
Peder Lykke Bille, af Solbjerg og Kelleklintegaard
Anne Pedersdatter Grubbe
Inger Torbensdatter Galen
Hr. Bent Jonsen Bille, til Brorup
Kirstine Eriksdatter Skarsholm, til Skarsholm
Hr. Torben Pedersen Galen, til Lyngbygaard
Hr. Gevert Bydelsbak, af Bregentved
Johanne Barnumsdatter Skarsholm, tilSkarsholm
Hr. Hans van Podebusk, til Putbus, Egholm og Skjern
Hr. Barnim Eriksen Skarsholm, Skarsholm og Ellinge
Hr. Erik Barnumsen Skarsholm, til Skarsholm
Gertrud Pedersdatter Grubbe, til Tybjerg
(Ukendt) Pedersdatter Hvide
Barnum Eriksen Skarsholm, til Skarsholm
Peder Tygesen Hvide, til Stigs Vedby
Gjertrud Clausdatter Grubendal
Hr. Albrecht Engelbrechtsen Bydelsbak, af Torbenfeld, til Torbenfeld
Hr. Claus Grubendal
Karine Madsdatter Falster
Cecilie Jensdatter Grubbe, til Gunderslevholm
Henneke Grubendal
Hr. Tyge Ovesen Lunge, til Basnæs
Anna Nielsdatter Kabel, af Tolstrup, til Tostrup
Sidsel Ovesdatter Lunge
Hr. Torbern Bille, Allindemagle og Svanholm
Ellen Ovesdatter Lunge
Hr. Axel Lagesen Brok, af Esrup, til Clausholm og Græsede
Maren Tygesdatter Basse, til Basnæs og Nielstrup
Hr. Ove Jacobsen Lunge, til Nielsstrup
Steen Basse, til Tybjerg
Helene Johansdatter Bjørn
Oluf Pedersen Godov, til Hødvit, Lystrup og Skjørringe
Elsebe Henningsdatter Grubendal, til Skjøringe
Anders Pedersen Godov, til Tybjerg og Bramslykke
Maren Jakobsdatter Lunge
Sophie Tygesdatter Basse, til Tybjerg og Hverringe
Peder Olufsen Godov
Hr. Tyge Basse, til Tybjerg og Hverringe
(Ukendt) Pedersdatter von Everstein
Jens Johannesen Grubbe
Hr. Engelbrecht Albretsen Bydelsbak, af Torbenfeld
Anne Albrechtsdatter Bydelsbak, af Bregentved
Mette Pedersdatter Present
Gjertrud Clausdatter Grubendal
Hr. Albrecht Engelbrechtsen Bydelsbak, af Torbenfeld, til Torbenfeld
Karine Madsdatter Falster
Hr. Claus Grubendal
Margrethe Pedersdatter von Everstein, til Torbenfeld
Mads Falster
Henneke Moltke, til Torbenfeld
Cecilie Henriksdatter von Everstein, til Tybjerggaard
Hr. Peder Ludvigsen von Everstein, til Tybjerggaard
Margrethe Tygesdatter Hvide
Henrik Albertsen von Everstein, til Tybjerggaard
Cecilie Jondatter
Juris Stigsen Hvide
Margrethe Vagnsdatter Galen
Hr. Oluf Axelsen Thott, til Vallø
Anne Jensdatter Present
Hr. Aage Axelsen Thott, til Hjulebjerg
Merete Bengtsdatter Vinstorp
Ellen Axelsdatter Thott
Beate Axelsdatter Thott
Hr. Torbern Bille, Allindemagle og Svanholm
Hr. Axel Pedersen Thott, til Herlev og Lillø
Cathrine Axelsdatter Krognos, til Hjuleberg
Hr. Iver Axelsen Thott, til Lillø
Margrethe Poulsdatter Laxmand, til Knabstrup
Maren Torbensdatter Bille
Erik Axelsen Thott, til Lagnø
Anders Axelsen Thott
Hr. Philip Axelsen Thott
Ermegard Eggertsdatter Frille, til Sandholt
Laurens Axelsen Thott
Ingeborg Ivarsdatter
Gertrud Munk
Claus Jonsen Lange
Hr. Anders Andersen Hak, til Mogenstrup
Pernille Munk, til Markie
Lage Jensen Brok, af Estrup, til Clausholm
Niels Pedersen Gyldenstierne, til Aagaard
Anne Munk, til Boller
Hr. Henrik Knudsen Gyldenstierne, til Restrup
Kirsten Pedersdatter Thott
Mogens Pedersen Munk, til Boler
Pernille Pedersdatter Thott
Juliane Pedersdatter Grubbe
Peder Axelsen Thott, til Herlev
Hr. Niels Eriksen Gyldenstierne, til Langtind
Mette Jensdatter Banner, til Langtind
Hr. Anders Eriksen Gyldenstierne
Anne Poulsdatter Laxmand
Hr. Peder Eriksen Gyldenstierne
Helebe Lydikesdatter
Erik Eriksen Gyldenstierne, til Demstrup, Fogelwik og Bjurura
Kirstine Eriksdatter Gyldenstierne
Gotskalk Andersen Stenbrikke, til Kokkedal
Hr. Anders Nielsen Banner, til Vinstrup og Asda
Gerver Andersdatter Lunge
Hr. Erik Nielsen Gyldenstierne, til Demstruplund, Tim og Aaggaard
Hr. Oluf Olufsen Lunge, til Odden
Kirsten Engelbrechtsdatter Bydelsbak, af Torbenfeld
Karen Nielsdatter Banner
Hr. Oluf Andersen Lunge, til Odden
Christence Axelsdatter Thott
Elsif Pedersdatter Grubbe
Hr. Anders Olufsen Lunge, til Toksværd
Ingeborg Pedersdatter Grubbe, til Skullerup
Erik Nielsen Saltensee, af Linde, til Hørningsholm
Helene Johansdatter Bjørn
Steen Basse, til Tybjerg
Hr. Johan Olufsen Bjørn, til Søholm
Johannes Grubbe, til Ordrup
Elne Pallesdatter Taa, til Dyrnæs
Hr. Peder Grubbe, til Ordrup
Ingeborg Saxesdatter, il Skullerupholm
Elisabeth Olafsdatter Saltensee, af Tystofte
Hr. Johannes Grubbe
Mæritslef Jakobsdatter Bille
Jens Rosensparre, i Skarholt
Peder Bille, til Lyngbygaard
Margrethe Axelsdatter Brahe
Hr. Torbern Jepsen Bille, til Bjergbygaard
(Ukendt) Jakobsdatter Bille
Kjeld Axelsen Dötting, i Kvidinge
Erik Jepsen Bille, il Bjergbygaard og Sande
Marine Jensdatter Krumpen
Gyde Torbensdatter Galen, til Lyngbygaard
Hr. Jakob Bille, til Bjergbygaard
Hr. Erik Bille, til Solbjerg
Anne Lunge
Else Jensdatter Due
Hr. Torbern Bille, Allindemagle og Svanholm
Beate Axelsdatter Thott
Sidsel Ovesdatter Lunge
Peder Lykke Bille, af Solbjerg og Kelleklintegaard
Anne Pedersdatter Grubbe
Inger Torbensdatter Galen
Hr. Bent Jonsen Bille, til Brorup
Kirstine Eriksdatter Skarsholm, til Skarsholm
Hr. Torben Pedersen Galen, til Lyngbygaard
Hr. Gevert Bydelsbak, af Bregentved
Johanne Barnumsdatter Skarsholm, tilSkarsholm
Hr. Hans van Podebusk, til Putbus, Egholm og Skjern
Hr. Barnim Eriksen Skarsholm, Skarsholm og Ellinge
Gertrud Pedersdatter Grubbe, til Tybjerg
Hr. Erik Barnumsen Skarsholm, til Skarsholm
Arine Olafsdatter Saltensee
Hr. Peder Grubbe
Hr. Erik Jensen Munk, til Stadsgaard
Birgitte Pedersdatter Lykke
Mads Jensen Munk
Karen Jensdatter Udsen, til Kollerup
Jens Nielsen Munk, til Visborggaard
Hr. Niels Christiernsen Munk, til Kjølby og Østrup (
Gertrud Iversdatter Lange
Hr. Christiern Nielsen Munk, til Kjølby
Helene Olufsdatter Saltensee, af Tystofte
Hr. Niels Jensen Munk
Oluf Jensen Saltensee, af Tystofte
Sophie Holgersdatter
Hr. Johannes Olafsen Saltensee, til og af Tystofte
(Ukendt) Nielsdatter
Olaf Tygesen Saltensee
Kristine Gummesdatter
Niels Peck
Margrethe Stigsdatter
Johannes Gummesen
Stig Galen
Kristine
Toke Ebbesen
Ebbe Skjalmsen
Regnild, af Danmark
Hr. Jens Madsen Munk, til Visborggård
Anne Jensdatter Bagge
Karen Jensdatter Udsen, til Kollerup
Mads Jensen Munk
Anne Ranesdatter, til Rudgaard
Jens Lavessøn Udsen
Hr. Rane Jonsen
Christine Nielsdatter
Johannes Rani
Rane Jonsen Rani, til Gjorslev
Merete Sivertsdatter Grubendal, af Aarsmarke
Hr. Anders Jakobsen Grim, til Tolstrup
Cecilie Nielsdatter Jernskæg, af Dronningholm
Abraham Brodersen Baad, af Halland, til Skedal
Hr. Jens Due Thott, til Krogholm
Gisela Predbjørnsdatter Podebusk, til Egholm
Anne Andersdatter Banner
Berete Bondesdatter Thott, til Krogholm
Peder Brahe, til Vidsköfle
Hr. Follert van Knobe, til Vadsted og Gyllebo
Hr. Johan Oxe, til Torsø og Veksø
Maren Bondesdatter Thott
Hr. Knud Truidsen Has, til Ørtofte
Bonde Jepsen Thott, til Krogholm
Hr. Niels Ovesen Jernskæg, til Herlev og Dronningholm
Albrecht Nielsen Grubendal, af Aarsmarke, til Aarsmarke
Eline Clausdatter Krumstrup
Hr. Niels Sivertsen Grubendal, af Aarsmarke, til Aarsmarke
(Ukendt 1) Jakobsdatter Rane
Sivert Sivertsen Grubendal, af Aarsmarke, til Oreby
(Ukendt 2) Jakobsdatter Rane
Niels Eriksen Saltensee, af Linde, til Hørningsholm
(Ukendt 3) Jakobsdatter Rane
Hr. Jacob Olufsen Lunge, til Højstrup
Hr, Jakob Nielsen Rane, af Magleby
Oluf Pedersen Godov, til Hødvit, Lystrup og Skjørringe
Elsebe Henningsdatter Grubendal, til Skjøringe
Anders Pedersen Godov, til Tybjerg og Bramslykke
Maren Jakobsdatter Lunge
Peder Olufsen Godov
Sophie Tygesdatter Basse, til Tybjerg og Hverringe
Jep Jensen Godov, af Ordrup
Elne Pallesdatter Taa, til Dyrnæs
Jes Olufsen Godov
(Ukendt) Jakobsdatter Due
Eva Olufsdatter Godov
Sophie Pedersdatter Panter
Hr. Oluf Pedersen Godov
Knud Andersen Panter, til Svanholm
Cecilie Evertsdatter Moltke, til Stridsmølle
Sofie Albrechtsdatter Krag, af Sjælland
Anders Pedersen Panter, til Sonnerup
Laurids Jensen Panter, til Løgismose og Kjeldkjæ
Mette Pedersdatter Present
Jens Pedersen Panter, til Løgismose
(Ukendt) Andersdatter Uldsax, af Alnerup
Hr. Peder Lauridsen Panter, til Nebbe
Cecilie Nielsdatter Rani
Hr. Anders Pedersen Uldsax, af Alnerup, til Skullerup
Peder Nielsen Rani
Niels Rane
Edel Jakobsdatter Blåfod
Elisabeth Nielsdatter Hvide
Hr. Johannes Ranesen
Ingefred Nielsdatter
Niels Aleksandersen Hvide
Alexander Pedersen Hvide
Ingefred Assersdatter Hvide
Peder, af Borup
Cecilie Esbernsdatter Hvide, til Tersløse
Andreas Grosen
Esbern Snare Hvide
Ingeborg
Inger Nielsdatter Gyldenstierne, til Langtind
Hr. Niels Timmesen Rosenkrantz, til Stensballegård
Peder Nielsen Gyldenstierne, til Langtind og Tim
Regitze Torbernsdatter Bille
Mette Jensdatter Banner, til Langtind
Hr. Niels Eriksen Gyldenstierne, til Langtind
Inger Aagesdatter Puder, il Langtind
Jens Eriksen Banner, til Langtind og Asda
Karen Henriksdatter von Everstein, til Langtind og Rydhave
Aage Hediesøn Puder, til Rydhave
Ellen Nielsdatter Rotfeld
Christiern Stygge, til Frøstrup
Jens Nielsen Rotfeld, til Bratskov
Christence Olufsdatter Lunge
Niels Eriksen Rotfeld, til Bratskov og Biersholm
Ingeborg Jepsdatter Rosensparre
Maren Eriksdatter Rotfeld
Jep Kalf, til Voergaard
Niels Mortensen Vognsen
Johanne Eskildsdatter Høeg
Mette Eriksdatter Rotfeld
Morten Nielsen Vognsen
Kirsten Eriksdatter Rotfeld
Erik Nielsen Rotfeld, til Bratskov og Holmegaard
Ellen Axelsdatter Dötting
Karen Tetzedatter Rosengaard
Margrethe Henriksdatter von Everstein, af Rydhave
Niels Ingvorsen Rotfeld, til Bratskov
Henrik Albertsen von Everstein, til Landting
Albert Albertsen von Everstein
Ingeborg Nielsdatter Rani
Hr. Peder Albertsen von Everstein
Ingerd Jensdatter Kalf, af Vinderup
Hr. Albert Albertsen von Everstein, til Lanting
Karen Lauridsdatter Dan
Jep Jensen Skovgaard, i Skovgaard
Tyge Kalf
Abel Lauridsdatter Dan
Anne Nielsdatter Kalf
Laurids Dan, til Faddersbøl
Jep Kalf, til Voergaard
Maren Eriksdatter Rotfeld
Niels Kalf, til Bjørnkjær
Abel Tygesdatter Puder
Hr. Jep Kalf, til Palsgaard
Jytte Axelsdatter Thott
Hr. Erland Kalf
Gunver Bosdatter Høg
Jakob Kalf
Petronelle Jensdatter Kalf
Cecilie Nielsdatter Galen
Hr. Jens Kalf
Holger Henriksen Ulfstand, til Glimminge
Sidsel Pedersdatter Flemming
Hr. Jens Holgersen Ulfstand, til Glimminge
Holger Axelsdatter Brahe
Sidsel Jensdatter Ulfstand, Ljungby og Bønned
Knud Pedersen Gyldenstierne, til Tim og Ljungby
Børge Jensen Ulfstand, til Glimminge og Ørup
Magdalene Tygesdatter Krabbe, af Østergaard
Lisbeth Jensdatter Ulfstand
Hr. Claus Bille, til Allinde og Lyngsgård
Margrethe Arvidsdatter Trolle
Birgitte Jensdatter Rosensparre
Hans Rud, til Vognserup
Anne Lauridsdatter Knob
Peder Rud, til Vognserup
Johanne Nielsdatter Banner
Anne Pedersdatter Gyldenstierne
Helle Henriksdatter Ulfstand
Vilhelm Rud, til Vognserup
Aage Tullesen Sparre, i Skaane, til Hageløs
Mette Nielsdatter Banner
Hr. Mourids Jepsen Sparre, i Skåne
Karine Pedersdatter Høeg, til Svaneholm
Christence Jepsdatter Sparre, i Skåne
Claus Ludvigsen Rosenkrantz, til Togerup
Anne Jepsdatter Sparre
Axel Gødikesen Gere, af Gisleberg, til Gunderslev
Jep Tullesen Sparre, i Skåne
Else Henningsdatter Meinstorp, til Skurup
Christence Henriksdatter Ulfstand
Tulle Tygesen Sparre, til Hageløs
Kirsten Pedersdatter Due, til Skabersø
Hr. Henrik Gertsen Ulfstand, til Glimminge
Peder Andersen Due, til Skabersø og Boserup
(Ukendt) Pedersdatter, til Boserup
Niels Andersen Due, til Skabersjö
Elsebe Olufsdatter Lunge
(Ukendt) Jensdatter Galen
Hr. Anders Nielsen Due, af Ingelstorp
Anders Jensen Galen
(Ukendt) Torbernsdatter Galen
Jep Jensen Galen
Jens Truidsen Galen, af Alverslev
Christine Pedersdatter Galen, fra Lyngbygaard
Truid Jensen Galen, af Alverslev
Jens Nielsen Galen, til Næsbyholm
Christine
(Ukendt) Folmersdatter
Ellen Olufsdatter Lunge
Hr. Morten Jensen Gyrstinge, til Kragerup og Hastrup
Hr. Jakob Olufsen Lunge, til Stadager
Oluf Jacobsen Lunge, til Skjoldenæs
Anne Pedersdatter Jernskæg, til Skjoldenæs og Vognstrup
Eline Folmersdatter Lunge
Henning Grubendal, til Skjøringe
Sophie Folmersdatter Lunge, til Rygaard
Hr. Folmer Jacobsen Lunge, til Højstrup og Ryegaard
Ingeborg
Elisabeth Hansdatter Podebusk
Karen Pedersdatter Grubbe
Mathias Falster, til Lille Breininge
Henrik Reberg
Karen Jepsdatter Lunge
Peder Grubbe, til Alslev
Hr. Anders Jacobsen Lunge, til Skafterup
Ingeborg Nielsdatter Panter
Eline Moltke, til Egede
Sophie Folmersdatter
Hr. Jacob Olufsen Lunge, til Højstrup
Cecilie Pedersdatter Grubbe
Hr. Folmer Folmersen, af Stadsager
Inger Karlsdatter Rani, til Harrested
Peder Grubbe
Peder Karlsen Rani
Hr. Jakob Karlsen Rani, til Vejerstrup og Højby
Tue Rani
Else Pedersdatter Galen
Karl Pedersen Rani
Peder Nielsen Galen, af Eljaröd
Ingefred Tygesdatter Hvide, til Nebbe
Elisabeth Pedersdatter
Gældker Niels Erlandsen Galen
Ingeborg Esbernsdatter, af Kalundborg
Peder Strangesen
Elene Guttormsdatter
Asser Rig Hvide
Inge
(Ukendt) Folmersdatter
Sophie Folmersdatter
Hr. Jacob Olufsen Lunge, til Højstrup
Cecilie Pedersdatter Grubbe
Hr. Folmer Folmersen, af Stadsager
Inger Karlsdatter Rani, til Harrested
Peder Grubbe
Peder Karlsen Rani
Hr. Jakob Karlsen Rani, til Vejerstrup og Højby
Tue Rani
Else Pedersdatter Galen
Karl Pedersen Rani
Ingefred Tygesdatter Hvide, til Nebbe
Peder Nielsen Galen, af Eljaröd
Tyge Jurissen Hvide
(Ukendt) Johannesdatter
Gyde Torbensdatter Galen, til Lyngbygaard
Hr. Jakob Bille, til Bjergbygaard
Inger Torbensdatter Galen
Hr. Bent Jonsen Bille, til Brorup
Kirstine Eriksdatter Skarsholm, til Skarsholm
Hr. Torben Pedersen Galen, til Lyngbygaard
Hr. Gevert Bydelsbak, af Bregentved
Johanne Barnumsdatter Skarsholm, tilSkarsholm
Hr. Hans van Podebusk, til Putbus, Egholm og Skjern
Hr. Barnim Eriksen Skarsholm, Skarsholm og Ellinge
Hr. Erik Barnumsen Skarsholm, til Skarsholm
Gertrud Pedersdatter Grubbe, til Tybjerg
(Ukendt) Pedersdatter Hvide
Barnum Eriksen Skarsholm, til Skarsholm
Peder Tygesen Hvide, til Stigs Vedby
Hr. Claus Grubendal
Karine Madsdatter Falster
Cecilie Jensdatter Grubbe, til Gunderslevholm
Henneke Grubendal
Maren Tygesdatter Basse, til Basnæs og Nielstrup
Hr. Ove Jacobsen Lunge, til Nielsstrup
Steen Basse, til Tybjerg
Helene Johansdatter Bjørn
Sophie Tygesdatter Basse, til Tybjerg og Hverringe
Peder Olufsen Godov
Hr. Tyge Basse, til Tybjerg og Hverringe
(Ukendt) Pedersdatter von Everstein
Jens Johannesen Grubbe
Gjertrud Clausdatter Grubendal
Hr. Albrecht Engelbrechtsen Bydelsbak, af Torbenfeld, til Torbenfeld
Karine Madsdatter Falster
Hr. Claus Grubendal
Margrethe Pedersdatter von Everstein, til Torbenfeld
Mads Falster
Henneke Moltke, til Torbenfeld
Cecilie Henriksdatter von Everstein, til Tybjerggaard
Hr. Peder Ludvigsen von Everstein, til Tybjerggaard
Margrethe Tygesdatter Hvide
Henrik Albertsen von Everstein, til Tybjerggaard
Cecilie Jondatter
Margrethe Vagnsdatter Galen
Juris Stigsen Hvide
Vagn Gunnesen Galen
Margrethe Ingerdsdatter Hvide
Ingerd Ceciliesdatter
Vagn
Cecilie Skjalmsdatter
Peder Torstensen
Forældre
Toke Trylle
Skjalm Hvide